تاندونیت، به التهاب طولانی مدت تاندون عضله گفته می شود.

گاهی اوقات تاندون پس از زمین خوردن یا صدمه ناشی از مواردی مانند بلند کردن وزنه‌های سنگین، التهاب پیدا می‌کند، اما بعضی‌اوقات می‌تواند به‌خودی‌خود ایجاد شود. در افراد میان‌سال و سالخورده، تاندونیت عضله دوسر بازو معمولاً با سایر مشکلات شانه مانند سندروم گیر افتادگی شانه یا پارگی عضله روتاتور کاف مشاهده می‌شود.

تاندونیت عضله دوسر می‌تواند بسیار دردناک باشد. در افراد لاغر اغلب در قسمت جلوی استخوان شانه احساس می‌شود و می‌تواند بسیار نازک و حساس باشد. بنابراین احساس درد می‌تواند به قسمت پایین ماهیچه عضله دوسر بازو انتشار پیدا کند. احساس درد در قسمت جلو شانه ایجاد می‌شود، و در هنگام بلند کردن وزنه در مقابل بدن و بردن آن بالای سر رو به وخامت می‌گذارد. این بیماری ممکن است ناشی از آسیب واردشده از مواردی مانند زمین خوردن یا بلند کردن وزنه‌های سنگین باشد، اما گاهی اوقات ممکن است بدون هیچ‌گونه صدمه‌ای ایجاد شود.

تاندونیت عضله دو سر بازو ممکن است به علت ساییدگی اسپورهای استخوان بر روی تاندون عضله دوسر باشد، و بی‌ثباتی تاندون اغلب همراه با پارگی عضله روتاتور کاف (پارگی کامل یا جزئی) رخ دهد.

درد معمولاً از قسمت جلوی سرشانه احساس می‌شود و به سمت پایین ماهیچه دوسر پخش می‌شود.

اسکن اولتراسوند به‌طور مؤثری به روند تشخیص عارضه تاندونیت عضله دوسر و پارگی روتاتور کاف کمک می‌کند.

درمان

تاندونیت عضله دوسر بازو معمولاً بدون جراحی قابل‌درمان است. درمان معمولاً شامل یک دوره استراحت و عدم بالا بردن دست همراه با استفاده از داروهای ضدالتهاب و انجام فیزیوتراپی است. فیزیوتراپ متخصص، حرکت شانه و روتاتور کاف بهبود می‌بخشد تا فشار کمتری بر روی تاندون عضله دوسر بازو تحمیل گردد.

گاهی اوقات می‌توان با استفاده از داروهای تزریق به تشخیص عارضه و همچنین به کاهش درد و التهاب کمک کرد. تزریقات می‌تواند همراه با بیهوشی موضعی و آستروئید انجام گیرد، اما این کار تا حدودی همراه با خطر بروز پارگی تاندون است و گزینه ایمن‌تر کاربرد هیالورونان است. تاندون سربلند عضله دو سر (LHB) زیر ماهیچه‌های بسیار زیادی قرار دارد و درصورتی‌که نمی‌توان آن را احساس کرد، انجام تزریق‌ها تحت راهنمایی دستگاه التراسوند بهترین عملکرد را خواهد داشت.

تزریق غلاف عضله دوسر بازو هدایت‌شده با سونوگرافی

تصویری از تزریق هیالورونیک اسید (Osenil hyaluronan) با کمک اولتراسوند:

عمل جراحی

اگر درد باوجود انجام درمان بدون عمل جراحی همچنان ادامه داشته باشد، جراحی می‌تواند مدنظر قرار گیرد. جراحی می‌تواند با روش تنوتومی (Tenotomy) یا تنودزیس (Tenodesis) صورت گیرد. اگر پارگی روتاتور کاف (عضله چرخاننده بازو) تأیید شود، بازسازی روتاتور کاف آرتروسکوپی اغلب ضرورت خواهد داشت. این درمان شامل درمان تاندون سربلند عضله بازو است که اغلب دچار پارگی جزئی، التهاب، تورم، بی‌ثباتی و یا دررفتگی است.

تنوتومی در مقابل عمل جراحی تنودزیس

مطالعات متعددی منتشرشده است که نشان می‌دهد،> 75٪ از بیماران با انجام هر دو عمل جراحی بسیار راضی هستند. هیچ‌یک از مطالعات، تفاوتی میان عملیات انجام‌شده درزمینهٔ هر یک از معیارهای حاصله‌ای که ما معمولاً استفاده می‌کنیم را نشان نداده‌اند

پس از جراحی عضله دوسر، افت عملکردی بسیار کمی وجود دارد. داف و همکاران، ۲۰۱۲ پس از تنوتومی، قدرت عضله دوسر را بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که اگرچه ۱۶ درصد از بیماران احساس ضعف کمی در بازو جراحی‌شده دارند، اما پس از اندازه‌گیری و ارزیابی، تقریباً عملکردی یکسان و مشابه به بازوی دیگر داشتند. تقریباً به‌احتمال ۱۹٪، بیمار ممکن است پس از جراحی تنوتومی، تنگی عضله دوسر را تجربه کند (Duff، ۲۰۱۲). بااین‌حال، اسلنکر (۲۰۱۲) به اثبات رساند که هیچ‌گونه تفاوتی در تنگی ایجادشده میان جراحی‌های تنوتومی و تنودزیس (به ترتیب ۱۹٪ در مقابل ۲۴٪) وجود ندارد.

تفاوت اصلی بین این جراحی‌ها، احتمال خطر ایجاد بدشکلی عضله پاپیه تاندون عضله دوسر است. در مقاله بازنگری ارائه‌شده توسط هسو ((۲۰۱۱، میزان نشانه پاپیه ۴۱ درصد پس از تنوتومی و ۲۵ درصد بعد از tenodeis یافت شد. مطالعه مشابه انجام‌شده توسط اسلنکر ((۲۰۱۲، نرخ مشابه ۴۳٪ را پس از تنوتومی به اثبات رساند، اما تنها نرخ ۸٪ بعد از تنودزیس به ثبت رسید. درحالی‌که این تغییر شکل ممکن است مشهود باشد، هر دو محقق، داف (۲۰۱۲) و بیولیو ((۲۰۰۷ دریافتند که بیماران، درصورتی‌که متوجه این موضوع می‌شدند (که اغلب آن‌ها متوجه نمی‌شدند)، به‌ندرت نگران این مسئله بودند.

توان‌بخشی پس از فرایندهای درمان هر دو جراحی بسیار شبیه است، اما بیماران بعد از انجام عمل تنودزیس باید از اعمال فشار بر روی عضلات دو سر خود، به مدت طولانی جلوگیری کنند تا تاندون جراحی‌شده کاملاً بهبود یابد.

آیا انجام جراحی تنوتومی یا تنودزیس برای شما ضرورت دارد؟

این‌یک تصمیم فردی بین هر بیمار و جراح است. اکثر بیماران می‌توانند به دنبال انجام یک جراحی تنوتومی ساده، در انتظار یک نتیجه عالی و مطلوب باشند، اما بسیاری از جراحان برای بیماران جوان و فعال از روش جراحی تنودزیس حمایت می‌کنند. لطفاً این گزینه‌ها را با جراح خود در میان بگذارید.

اشتراک در تلگرام