عضلات دوسر در جلو بازو شما است. این عضله به شما کمک می­کند تا آرنج خود را خم و بازوی خود را بچرخانید. همچنین کمک می کند تا شانه خود را ثابت نگه دارید.

تاندون عضلات را به استخوان وصل می­کند. تاندون عضله دوسر شما، عضله دو سر بازو را به استخوانهای شانه و آرنج وصل می­کند. اگر شما در شانه پارگی تاندون عضله دوسر داشته باشید، ممکن است مقداری از قدرت بازوی خود را از دست داده و قادر به چرخاندن بازوی خود از کف دست به پایین تا کف دست به بالا به طور مؤثر نباشید.

بسیاری از مردم با پارگی تاندون عضله دوسر هنوز هم می تواند کار کنند، و تنها نیاز به درمان های ساده برای از بین بردن علائم دارند. درحالیکه برخی از مردم برای ترمیم تاندون پاره شده نیاز به عمل جراحی دارند.

آناتومی

Biceps-Anatomy

در مفصل شانه دو اتصال از تاندون عضله دو سر بازو وجود دارد.

شانه شما یک مفصل گوی و کاسه­ای است که از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان بازو ،  تیغه شانه (کتف) و  ترقوه . سر استخوان بازو در یک کاسه گرد در تیغه شانه قرار می­گیرد. این کاسه گلنوئید نامیده می شود. ترکیبی از عضلات و تاندونها، استخوان بازو را در مرکز کاسۀ شانه نگه می­دارد. این بافت ها معمولا روتاتور کاف نامیده می شوند. و سر استخوان بازو را می­پوشانند و آن را به تیغه شانه وصل می­کنند.

انتهای فوقانی عضله بازو دارای دو تاندون است که عضله را به استخوان شانه متصل می­کند. سرِ بلند به بالای کاسۀ شانه (گلنوئید) متصل می­شود. سرِ کوتاه به یک برآمدگی در تیغه شانه به نام کوراکوئید متصل می­شود.

تعریف

پارگی تاندون عضله دوسر می تواند به صورت جزئی یا کامل باشد.

Biceps-longHead-Tearing

پارگی کامل ِ سر بلند در نقطه اتصال آن در گلونوئید.

پارگی جزئی. بسیاری از پارگی­ها  به طور کامل تاندون را جدا نمی­کنند.

پارگی کامل. پارگی کامل، تاندون را به دو قسمت تقسیم می­کند.

در بسیاری از موارد، پارگی تاندون با ساییده شدن آغاز می­شود. با پیشرفت آسیب، تاندون ممکن است به طور کامل پاره شود، گاهی با بلند کردن یک جسم سنگین.

احتمال آسیب­دیدگی برای سر بلند تاندون عضله دوسر بیشتر است. به این دلیل که هنگام حرکت از مفصل شانه به نقطه اتصال در کاسه، آسیب­پذیر است. خوشبختانه، عضلات دو سر بازو دارای دو اتصال در شانه است. سر کوتاه عضله دو سر بازو به ندرت پاره­ می­شود. به دلیل وجود این اتصال دوم،  بسیاری از مردم حتی پس از پارگیِ سر بلند هنوز هم می توانند از عضله دوسر خود استفاده کنند.

هنگامی که شما دچار پارگی تاندون عضله دوسر شوید، ممکن است به سایر نقاط شانه­های خود ، مانند تاندون روتاتور کاف نیز آسیب وارد کنید.

به دو صورت امکان پارگی تاندون سربلند عضله دو سر (LHB) وجود دارد:

پارگی LHB توأم با پارگی روتاتور کاف (عضلات چرخاننده بازو):

هم‌زمان با پارگی روتاتور کاف در شانه افراد سالمند، امکان بروز پارگی در تاندون LHB نیز وجود خواهد داشت. پارگی تاندون اغلب با تسکین درد مزمن شانه همراه خواهد بود، زیرا تاندون دارای پارگی نسبی اغلب علت اصلی بروز درد است. این نوع پارگی معادل جراحی تنوتومی طبیعی است.

پارگی LHB بدون پارگی روتاتور کاف:

این نوع پارگی معمولاً در وزنه‌برداران، هنگام تلاش برای بالا بردن وزنه سنگین در ورزشگاه رخ می‌دهد. در زمان بروز آسیب عضله دوسر، درد ناگهانی حس خواهید کرد و ممکن است صدای پارگی آن “پاپ” را بشنوید. به‌محض بروز آسیب در عضله دوسر، محل آسیب دچار کبودی و التهاب خواهد شد. این امر منجر به بدشکلی عضله پاپیه(ملوان زبل) و ضعف در عضله دوسر می‌گردد. می‌شود. اغلب انجام جراحی تنودزیس عضله دوسر ضروری است.

علت
دو علت اصلی برای پارگی تاندون عضله دوسر وجود دارد: صدمه و استفاده بیش از حد.

صدمه
اگر به شدت بر روی بازوی کشیده شده بیافتید و یا چیز بیش از حد سنگینی بلند کنید، ممکن است تاندون عضله دوسر شما پاره شود.

استفاده بیش از حد

بسیاری از پارگی ها نتیجه فرسودگی و ساییدگی تاندون هستند که به آرامی در طول زمان رخ می دهد. این پدیده به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد. و ممکن آن با استفاده بیش از حد – تکرار دوباره و دوباره حرکات یکسان شانه-رو به وخامت رود.

استفاده بیش از حد می­تواند طیف وسیعی از مشکلات را در شانه موجب شود، از جمله التهاب تاندون ، اصابت شانه ها، و آسیب روتاتور کاف. داشتن هر یک از این شرایط استرس بیشتری را در تاندون عضله دوسر قرار می­دهد، و احتمال تضعیف یا پارگی آن را بیشتر می­کند.

عوامل خطر

خطر ابتلا به پارگی تاندون عضله با موارد زیر افزایش می­یابد:

سن. افراد مسن­تر نسبت به افراد جوانتر قرار داده اند سالهای بیشتری از تاندون خود استفاده کرده­اند.

فعالیت های سنگین در بالای سر: وزن بیش از حد در حین وزنه برداری، مثالی از این خطر است، اما بسیاری از مشاغل نیازمند بلند کردن اجسام سنگین هستند و احتمال سایش و پارگی در تاندون ها را افزایش می­دهند.

استفاده بیش از حد شانه. ورزش­های تکراری در بالای سر – مانند شنا یا تنیس- می توانند باعث فرسایش تاندون و پارگی آن شوند.

سیگار کشیدن. استفاده از نیکوتین بر روی تغذیه در تاندون تاثیر می گذارد.

داروهای کورتیکواستروئید. استفاده از کورتیکواستروئیدها با افزایش ضغف عضلات و تاندون مرتبط است.

علائم

  • درد ناگهانی و شدید در بازو
  • گاهی اوقات یک صدای شکستن
  • گرفتگی عضله دوسر با استفادۀ شدید از بازو
  • کبودی از وسط بازو به سمت آرنج
  • درد یا حساسیت به لمس در شانه و آرنج
  • ضعف در شانه و آرنج
  • مشکل در چرخش کف دست به پایین یا کف دست به بالا
  • از آنجا که تاندون پاره شده دیگر نمی تواند عضله دوسر را نگه دارد، ممکن است در بالای بازو، بالاتر از آرنج (ماهیچه پاپ آی) یک برآمدگی ظاهر شود با یک فرو رفتگی نزدیک تر به شانه.

معاینه پزشک

تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی

پس از بحث در مورد علائم و تاریخچه پزشکی،  پزشک باید شانه را معاینه کند. در برای پارگی کامل به دلیل بدشکلی عضلات بازو (ماهیچه پاپ آی) تشخیص معمولا واضح است.

با انقباض ماهیچه، پارگی تاندون عضله دوسر(عضله پاپ¬آی) مشهودتر می¬شود.

با انقباض ماهیچه، پارگی تاندون عضله دوسر(عضله پاپ¬آی) مشهودتر می¬شود.

پارگی جزئی کمتر آشکار است. برای تشخیص پارگی نسبی، ممکن است پزشک از شما بخواهد دست خود را خم کنید و عضله دوسر را سفت کنید. وجود درد هنگام استفاده از عضلات دوسر ممکن است به معنی وجود پارگی جزئی باشد.

همچنین بسیار مهم است که پزشک سایر مشکلات شانه را در هنگام طرح درمان برای بیمار را شناسایی کند. عضله دو سر بازو میمکن است در نزدیکی آرنج نیز دچار شود، هر چند این حالت کمتر شایع است. پارگی در نزدیکی آرنج باعث به وجود آمدن یک فاصله در جلوی آرنج شود. پزشک امکان وجود آسیب در این منطقه را بررسی می­کند.

علاوه بر این، آسیب های روتاتور کاف، اصابت، و کشیدگی تاندون برخی از شرایطی هستند که ممکن است با پارگی تاندون عضله دوسر همراه باشند. ممکن است پزشک دستورِ انجام آزمایشات مضاعفی برای کمک به شناسایی مشکلات دیگر در شانه را دهد.

تست های تصویربرداری

اشعه X. اگر چه اشعه X نمی تواند بافت نرم مانند تاندون عضله دوسر را نشان دهد، اما می­تواند در رد کردن دیگر مشکلات که ممکن است باعث درد در شانه و آرنج شوند، مفید باشد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). این اسکن­ها تصاویر بهتری از بافت نرم ایجاد می­کنند. و می توانند هم پارگی ناقص و هم کامل را نشان دهند.

درمان

درمان غیر جراحی

برای بسیاری از مردم، درد ناشی از پارگی سر بلند تاندون عضله دوسر در طول زمان برطرف می­شود. ضعف خفیف دست یا بدشکلی بازو ممکن است برخی از بیماران، مانند افراد مسن و کمتر فعال را اذیت نکند.

علاوه بر این، اگر یک ساختار مهم تر مانند روتاتور کاف آسیب ندیده باشد، درمان غیر جراحی یک گزینه مناسب است. درمان غیر جراحی می­تواند شامل موارد زیر باشد:

یخ. کاربرد کمپرس سرد به مدت ۲۰ دقیقه در یک دوره، چند بار در روز برای کاهش تورم. یخ را به طور مستقیم بر روی پوست قرار ندهید.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی. داروهایی مثل ایبوپروفن، آسپرین، و یا ناپروکسن باعث کاهش درد و تورم می­شوند.
استراحت. برای کاهش درد و تورم، از بلند کردن جسم سنگین و انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید. ممکن است پزشک استفاده از بازوبند برای زمانی کوتاه را توصیه کند.

درمان فیزیکی. ورزش های انعطاف پذیری و تقویتی، حرکت را به حالت اولیه باز می­گرداند و شانه را تقویت می­کند.

درمان جراحی

به ندرت برای پارگی سر بلندِ تاندون عضله دوسر نیاز به درمان جراحی می­باشد. با این حال، برخی از بیماران که نیاز به بهبودی کامل قدرت دارند، مانند ورزشکاران و کارگرانی که با دست کار می­کنند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین ممکن است برای کسانی باشد که دارای  پارگی­های جزئی هستند اما علایم با درمان های غیر جراحی برطرف نمی شود، جراحی گزینه مناسبی باشد.

روش. چندین روش جدید ایجاد شده­اند که ترمیم تاندون را با حداقل برش امکان­پذیر می­سازند. هدف از انجام عمل جراحی این است که تاندون پاره شده را دوباره به استخوان بازگرداند. پزشک در مورد گزینه هایی که بهترین راه حل برای مورد شما هستند توضیح خواهد داد.

عوارض. عوارضِ این عمل جراحی بسیار نادر است. پارگی مجدد تاندون ترمیم شده غیر معمول است.

توانبخشی. ممکن است پس از جراحی، به طور موقت شانه با یک شانه بند بی­حرکت نگه داشته شود.

پزشک به زودی تمرینات درمانی  را شروع می­کند. تمرینات انعطاف پذیری، دامنه حرکتِ شانه را بهبود می­بخشند. تمرین برای تقویت شانه نیز به تدریج به طرح توانبخشی افزوده می شود.

طرح درمان پزشک خود را حتماً دنبال کنید. هر چند فرایندی آهسته است، تعهد بیمار به درمان فیزیکی مهم ترین عامل در بازگشت به همه فعالیت های لذت­بخش است.

نتیجه عمل جراحی. عمل جراحی موفقیت آمیز می­تواند ناهنجاری های عضلانی را اصلاح کند و قدرت و عملکرد بازو را به حالت تقریباً  نرمال بازگرداند.

اشتراک در تلگرام