football-knee-injury رباط صلیبی پشتی در عقب زانو قرار دارد و یکی از چندین رباطی است که استخوان ران را به تیبیا متصل می کند. رباط صلیبی پشتی مانع از حرکت بیش از حد تیبیا به عقب می شود.

نیروی قدرتمندی جهت آسیب این رباط لازم است.دلیل شایع آسیب، صدمه به زانوی خمیده در اثر برخورد به داشبورد ماشین در حین تصادف یا افتادن روی زانو در حین بازی فوتبال است که زانو خم میشود.

آناتومی

برای تشکیل مفصل زانوی شما دو استخوان با هم تلاقی می کنند: استخوان ران و تیبیا. کشکک در جلوی مفصل قرار گرفته و نقش حفاظتی دارد.

استخوانها بوسیله رباط ها به سایر استخوانها متصل می شوند.۴ رباط اولیه در زانوی شما وجود دارد. آنها همانند ریسمانهای قوی عمل نگهداری استخوانها در کنار هم و پایدار نگهداشتن زانو را انجام می دهند.

کالبدشناسی زانوی طبیعی - نمای روبرو

کالبدشناسی زانوی طبیعی – نمای روبرو

رباط های موازی. این رباط ها در کناره های زانو قرار گرفته اند. رباط موازی مدیال در سمت داخل و رباط موازی جانبی در سمت خارج است.آنها حرکات جانبی زانوی شما را کنترل کرده و  مانع از حرکات غیرعادی می شوند.

رباط های گرد. این رباط ها درون مفصل زانو یافت می شوند.آنها برای ایجاد شکل X همدیگر را قطع می کنند،رباط صلیبی قدامی در جلو و رباط صلیبی پشتی در عقب. رباط های گرد حرکت عقب و جلوی زانویتان را کنترل می نمایند.

رباطهای گرد پشتی مانع از حرکت بیش از حد به عقب استخوان تیبیا می شوند. این رباط ها از رباط های گرد قدامی قویترند و کمتر آسیب می بینند.رباط صلیبی پشتی دو قسمت دارد که در یک ساختار واحد با هم تلفیق شده اند که تقربا به انذازه انگشت کوچک یک شخص است.

شرح و توضیح :

شیوع آسیبهای وارده به رباط صلیبی پشتی باندازه سایر رباط های زانو نیست.در حقیقت ، آنها اغلب ظریف هستند و نسبت به آسیبهای سایر رباط های زانو بررسی آنها بسیار دشوار است.

دفعات زیادی حین آسیب سایر ساختارهای زانو مثل غضروف، سایر رباطها و استخوان، آسیب رباط صلیبی پشتی نیز رخ می دهد.

 

رباط های آسیب دیده با عنوان رگ به رگ شدگی مطرح شده و در مقیاس  شدت دسته بندی می شوند.

درجه۱٫ رباط بطور خفیف آسیب دیده است.بطور ناچیز تحت کشش قرار گرفته اما هنوز قادر است مفصل زانو را پایدار نگه دارد.

درجه ۲٫ رباط به حدی تحت کشش قرار می گیرد که سست می شود.این حالت اغلب به پارگی های جزئی رباط اشاره دارد.

درجه۳٫ این نوع بطور رایج به پارگی کامل رباط اشاره دارد. رباط به دو نیمه می شود و مفصل زانو ناپایدار می گردد.

پارگی های رباط صلیبی پشتی به پارگی های جزئی با قدرت ترمیم خود تمایل دارند.افرادیکه تنها دچار آسیب در رباط صلیبی پشتی خود شده اند معمولا قادرند بدون مشکلات تعادلی زانو به ورزش بازگردند.

علت :

آسیب به رباط صلیبی پشتی به طرق مختلفی می تواند رخ دهد.نوعا این آسیب نیازمند نیروی زیادی است.

  • ضربه مستقیم از جلو به زانو(مانند برخورد زانوی خمیده به داشبورد در ماشین یا افتادن روی زمین در ورزش در حالت زانوی خمیده)
  • کشش رباط (مثلا در حالت پیچ خوردگی یا بازشدگی بیش از حد)
  • غلط گام برداشتن

نشانه ها :

پارگی کامل رباط صلیبی خلفی

پارگی کامل رباط صلیبی خلفی

سایر تست هایی که ممکن است به پزشک کمک کند تا در تشخیص به قطعیت برسد شامل تصویربرداری با اشعه X و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی(MRI) است. بویژه اگر آسیب بیش از سه ماه قبل از روشهای تصویربرداری مذکور رخ داده باشد احتمال دارد در تصویر نرمال بنظر برسد.

تصویربرداری با اشعهX. هرچند این روش هیچ یک آسیبهای وارده به رباط صلیبی پشتی را نشان نمی دهد،اشعه X می تواند نشان دهد که آیا رباط آسیب دیده از استخوان جدا شده است یا خیر.این حالت جداشدگی نام دارد.

MRI . این مطالعه تصاویر بهتری از بافتهای نرم مانند رباط صلیبی پشتی تهیه می کند.

درمان :

درمان غیرجراحی :

اگر شما تنها دچار آسیب در رباط صلیبی پشتی شده اید ، ممکن است آسیب شما بدون جراحی بهبود یابد. ممکن است پزشک شما گزینه های درمانی غیرجراحی را به شما توصیه نماید.

RICE . وقتی شما دچار آسیب نوع اول شده اید،متود RICE – استراحت، یخ، فشار ملایم و ارزیابی- میتواند به بهبودی شما کمک کند.

بی حرکتی. ممکن است پزشک برای ممانعت از حرکت زانو آتل را به شما توصیه نماید. باری محافظت بهتر زانو، ممکن است شما از عصا استفاده کنید برای اینکه از گذاشتن پا بر روی زمین خودداری کنید.

درمان فیزیکی. با از بین رفتن ادم، یک برنامه توانبخشی دقیق آغاز می شود.ورزشهای خاص عملکرد زانو و قدرت ماهیچه های پا که از آن حمایت می کند را حفظ خواهد کرد.تقویت ماهیچه های جلوی زان(چهارسر) یک فاکتور کلیدی در موفقیت توانبخشی است.

درمان جراحی :

اگر دچار آسیبهای ترکیبی شده اید، ممکن است پزشک شما جراحی را به شما توصیه کند. بعنوان مثال، اگر دچار در رفتگی زانو و پارگی رباطهای متعدد شامل رباط صلیبی پشتی شده اید،تقریبا همیشه جراحی ضروری است.

بازسازی رباط. چون اتصال لبه های رباط از عقب به همدیگر معمولا التیام نمی یابد، یک رباط صلیبی پشتی پاره شده باید بازسازی شود.پزشک شما رباط پاره شده شما را با یک پیوند بافتی جایگزین خواهد کرد.این پیوند از بخش دیگر بدن شما یا از یک انسان دهنده دیگر(جسد)  گرفته خواهد شد . چندین ماه طول می کشد که پیوند با بدن شما یکی شود.

تکنیک. جراحی برای بازسازی رباط صلیبی پشتی با آرتروسکوپ و با استفاده از برشهای کوچک انجام می شود.جراحی آرتروسکوپ کم تهاجمی است. مزایای تکنیک های کم تهاجمی شامل درد کم پس از جراحی، صرف زمان کمتر در بیمارستان و زمان سریعتر بازگشت است.

تکنیک های جراحی برای بازسازی رباط صلیبی پشتی درحال پیشرفت است.تکنیکهای بسیار پیشرفته به بیمار کمک می کند محدوده بیشتری از فعالیت پس از توانبخشی را از سر گیرد.

توانبخشی. خواه درمان شما شامل جراحی باشد خواه نه، توانبخشی نقش حیاتی در بازگشت شما به فعالیت های روزانه بازی می کند.یک برنامه درمانی فیزیکی به شما کمک خواهد کرد قدرت زانو و حرکت آن را دوباره بدست آورید.اگر شما تحت جراحی قرار گرفته اید، درمان فیزیکی ۱تا۴هفته بعد آغاز خواهد شد.

مدت زمان لازم برای بهبود آسیب رباط صلیبی پشتی به شدت آسیب بستگی خواهد داشت. آسیبهای ترکیبی اغلب بهبود کندی دارند، اما بسیاری بیماران خیلی زودتر عملکرد خوب خواهند داشت.

اگر شما نیازمند جراحی هستید، ممکن است جندین هفته طول بکشد که به میزکار خود بازگردید- اگر شغل شما نیاز به فعالیت زیاد دارد شاید ماهها طول بکشد.بهبودی کامل معمولا به ۶تا۱۲ماه زمان نیاز دارد.

هرچند این یک فرآیند کند است، تعهد شما به درمان فاکتور بسیار مهم در بازگشت به همه فعالیتهای مورد علاقه است.

نشانه های معمول آسیب به رباط صلیبی پشتی عبارتند از :

  • درد و ورمی که بطور پیوسته و یکنواخت و بسرعت پس از آسیب رخ می دهد.
  • ورمی که ممکن است زانو را سفت کرده و ممکن است سبب لنگیدن فرد شوند.
  • زانو احساس بی ثباتی می کند ، مانند اینکه ممکن است از بین رفته باشد.

معاینه پزشک :

طی اولین ویزیت، پزشک شما درمورد علائم و تاریخچه پزشکی با شما صحبت خواهد کرد.

طی معاینه فیزیکی، پزشکتان همه ساختارهای زانوی آسیب دیده شما را چک خواهد کرد و آنها را با زانوی مقابل (سالم) مقایسه خواهد کرد.ممکن است زانوی آسیب دیده شما وقتی خم می شود ،خمیده به عقب به نظر برسد.ممکن است بویژه وقتی زانو بیش از ۹۰درجه خم می شود دچار لغزش زیاد به عقب شود.

اشتراک در تلگرام