اگر شما دچار درد شدید زانو و ناتوانی ناشی از آرتریت روماتوئید هستید یا آسیب تروتاتیک به زانو وارد شده است ممکن است پزشک شما جراحی جایگزینی زانو را به شما توصیه نماید. جایگزینی زانو میتواند درد را برطرف کرده و به شما کمک کند زندگی بهتر و فعالتری داشته باشید.

در طی جراحی،یک جراح ارتوپدیک زانوی آسیب دیده را با یک وسیله صناعی(ایمپلنت) جایگزین خواهد کرد.هر چند جایگزینی کل مفصل زانو یک شیوه بسیار معمول است ، برخی  افراد می توانند از جایگزینی تنها بخشی از زانو سود ببرند.

ایمپلنتها از جنس آلیاژهای فلزی ، مواد سرامیکی یا اجزای پلاستیکی محکم هستند و می توانند با سیمان اکریلیک به استخوان شما متصل شوند. انواع مختلفی از ایمپلنتها وجود دارند. جراح شما در مورد نوع ایمپلنت و بهترین گزینه مورد نیاز برای شما، با شما گفتگو خواهد کرد.

طراحی ایمپلنت

عملکرد طبیعی زانو

زانوی طبیعی - نمای روبرو

زانوی طبیعی – نمای روبرو

زانوی شما بزرگترین و قویترین مفصل در بدن شماست. مفصل زانو در محلی که تحتانی ترین لبه استخوان فمور(استخوان ران) با فوقانی ترین لبه استخوان تیبیا ی شما(تیبیا) روبرو می شود واقع شده است. پتلا یا کشکک در جلوی مفصل زانو قرار گرفته و اثر حفاظتی دارد.

یک زانوی سالم به شما اجازه می دهد قسمت تحتانی پای خود را به عقب و جلو حرکت دهید و کمی نوک انگشتانتان را به داخل و خارج  بچرخانید. لیگامانها(رباطها) و غضروف مفصل را تثبیت کرده و از آن حمایت می کنند و مانع از حرکت زیاد زانوی شما از سمتی به سمت دیگر میشوند.

انواع طراحی ایمپلنت

برای سادگی ، بدلیل توانایی خم و راست شدن مانند لولای یک در مفصل زانو بعنوان یک لولا در نظر گرفته شده است . در حقیقت، زانو بسیار پیچیده است زیرا سطوح استخوان واقعا مدور است و با خم شدن زانو می لغزد.

اولین طراحی ایمپلنت مفهوم لولا را بکار برد و شامل لولای ارتباطی بین اجزاست .طراحی های جدید ایمپلنت پیچیدگی مفصل زانو را شناسایی کرده اند و به حرکت یک زانوی نرمال شباهت بسیاری دارند.برخی طراحی ها لیگامانهای خود بیمار را حفظ می کنند در حالیکه سایر موارد آنها را جایگزین می نمایند.

سازندگان متعددی ایمپلنتهای زانو زا ساخته اند و بیش از ۱۵۰ طراحی جایگزینی زانو امروزه در بازار موجود است.

پیشرفت های اخیر در طراحی شامل ” ایمپلنتهای ویژه هر جنس” است. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که شکل و تناسب مفصل زانو در زنان با مردان متفاوت است.در نتیجه ، چندین سازنده اجزایی را برای انتهای استخوان ران ایجاد کرده اند  که با زانوی متوسط تعداد  زنان  مطابقت دارد.هر چند، هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد ایمپلنتهای ویژه هر جنس بیشتر عمر می کنند یا عملکرد بهتری در مقایسه با ایمپلنتهای استاندارد ارائه می دهند.

ایمپلنت مناسب برای شما

مارک و طراحی بکار رفته توسط پزشک و بیمارستان شما به فاکتورهای بسیاری وابسته است که شامل  نیاز شما( براساس سن، وزن، سطح فعالیت، و سلامتی)، تجربه پزشک شما و آشنایی با وسیله و هزینه و کارایی ایمپلنت است. شما باید درباره این موضوعات با پزشکتان گفتگو نمایید.

اجزای ایمپلنت

اجزاء ایمپلنت زانو

اجزاء ایمپلنت زانو

ممکن است در جایگزینی کامل زانو بیش از سه سطح استخوانی جایگزین شوند.

  • لبه های پایینی استخوان ران . منحنی های اجزای فلزی فمورال انتهای استخوان ران را در بر می گیرند.این قسمت شیار دار است لذا کشکک برخلاف خم و راست شدن استخوان می تواند به نرمی به سمت بالا و پایین حرکت کند.
  • سطح بالایی استخوان تیبیا. اجزای تیبیال نوعا یک کفی فلزی مسطح با زیرسازی محکم ، پلاستیک بادوام که پلی اتیلن نامیده می شود هستند. برخی طراحی ها بخش فلزی ندارند و پلی اتیلن مستقیما به استخوان متصل می شود.برای پایداری بیشتر، بخش فلزی ممکن است دنباله ای داشته باشد که به درون مرکز استخوان تیبیا وارد می شود.
  • سطح پشتی پتلا(کشکک). اجزای پتلار یک قطعه گنبدی شکلی از جنس پلی اتیلن هستند که شکل پتلا را بخود گرفته اند.
بخش مستحکم کننده پشت زانو

بخش مستحکم کننده پشت زانو

اجزای مختلف طراحی شده اند بنابراین همیشه فلز با پلاستیک مجاور می شود تا حرکت نرم و در نتیجه استهلاک کمتر را ایجاد می کند.

طراحی های ثابت شده بعدی

در این طراحی ها ، بالشتک جزء تیبیا یک سطح برآمده با یک  وظیفه درونی دارد که با یک میله مخصوص در جزء فمورال متناسب شده است. رباط گرد پشتی برای تناسب با اجزاء استخوانی خارج شده است.قطعات باهمدیگر کار می کنند تا آنچه را که رباط  گرد پشتی انجام می داد انجام دهند.: وقتی زانو خم می شود از لغزش بیش از حد استخوان ران به جلو بر روی تیبیا جلوگیری می کند.

طراحی های صلیبی- حفاظتی

 

نگهدارنده رباط صلیبی

نگهدارنده رباط صلیبی

در جایگزینی کامل زانو، ایمپلنتهای بزرگی برای جایگزینی مجدد سطح لبه های فمور و تیبیا بکار رفته اند.اگر تنها یک طرف از مفصل زانو آسیب ببیند، ایمپلنتهای کوچکتری می توانند تنها برای جایگزینی آن سطح بکار روند(جایگزینی یک قسمتی زانو).

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

پروتزهای ثابت در برابر متحرک( ایمپلنت)

پروتزهای ثابت

بسیاری بیماران پروتزهای ثابت دریافت می کنند.در این طراحی پلی اتیلن بخش تیبیال بطور محکم به قسمت تحتانی ایمپلنت فلزی متصل شده است.سپس جزء فمورال بر روی این سطح زیرین می لغزد.

در برخی موارد، فعالیت بیش از حد و / یا اضافه وزن سبب می شود که پروتز ثابت بسرعت آسیب ببیند. اجزاء آسیب دیده می توانند از استخوان جدا شده و سبب درد شوند.جداشدگی دلیل مهم برخی شکست های مفاصل صناعی است.

اگر شما جوانتر ، بسیار فعال و یا دچار اضافه وزن هستید، ممکن است پزشک شما یک مفصل زانوی جایگزین متحرک را به شما توصیه نماید.

پروتزهای متحرک

همانند ایمپلنتهای ثابت ، انواع متحرک برای ارائه یک مفصل نسبتا طبیعی دارای سه جزء هستند.در مفصل زانویی متحرک، اتصال پلی اتیلن میتواند مسافتهای کوتاهی درون محفظه فلزی تیبیال بچرخد.

این پروتزهای متحرک طراحی شده اند تا به بیماران اجازه دهند درجات کم چرخش به لبه های میانی و جانبی زانویشان داشته باشند.

در مقایسه با طراحی های ثابت، ایمپلنتهای متحرک زانو نیازمند حمایت از بافتهای نرم مانند لیگامانهای احاطه کننده زانو هستند.اگر بافتهای نرم باندازه کافی قوی نیستند، پروتزهای متحرک زانو به احتمال زیاد دچار دررفتگی می شوند.

علاوه براین، مطالعاتی وجود ندارند که ماندگاری بهتر، بهبود بیشتر درد، یا بهبود عملکرد با طراحی های پروتزهای متحرک را نشان دهند.

مواد سازنده ایمپلنت

بخش های فلزی ایمپلنت از آلیاژهای تیتانیوم یا کرونیوم کبالت ساخته شده اند.بخش های پلاستیکی از پلی اتیلن با وزن ملکولی  بسیار زیاد ساخته شده اند. در مجموع، بسته به سایز انتخاب شده، وزن اجزا بین ۱۵ تا ۲۰ اونس است.

معیارهای مواد تشکیل دهنده

مواد ساختاری بکار رفته باید دارای چندین معیار باشند :

۱٫ آنها باید با همه افراد سازگاری داشته باشند، در نتیجه آنها می توانند بدون ایجاد پاسخ پس زدن در بدن قرار گیرند.

۲٫ آنها باید توانایی تقلید از ساختار زانویی را داشته باشند که قصد جایگزینی آن را دارند.بعنوان مثال، آنها برای تحمل وزن باندازه کافی محکم هستند، در مواجهه با استرس بدون اینکه شکسته شوند باندزاه کافی دارای انعطاف هستند و قادرند در صورت نیاز برخلاف هم به نرمی حرکت کنند.

۳٫ آنها باید قادر به حفظ قدرت و شکل خود برای طولانی مدت باشند.

ایمپلنتهای دارای سیمان و بدون سیمان

دو نوع از ثابت سازی برای نگهداری ایمپلنتهای زانودر محل بکار می روند.ثابت سازی سیمانی یک سیمان استخوانی درمانی ( پلی متیل متاکریلات) را بکار می برند.ثابت سازی بدون سیمان بر استخوان در حال رشد جدید در سطح ایمپلنت برای ثابت سازی متکی است.

ایمپلنتهای بدون سیمان از موادی ساخته شده اند که رشد استخوانی جدی را تحریک می کنند.بیشتر آنها دارای بافت یا پوشش هستند، از اینرو استخوان جدید درحقیقت درون سطح ایمپلنت رشد می کند.

ثابت سازی هیبریدی نیز وجود دارد . در این شیوه برای جایگزینی کل زانو، جزء فمورال بدون سیمان وارد می شود و اجزای تیبیال و پتلار با سیمان وارد می شوند.

جراح شما قبل از هر گونه تصمیم گیری در مورد اجزا و نحوه ثابت سازی بدقت وضعیت شما را  ارزابی خواهد کرد. تردید نکنید که بپرسید چه نوعی از ثابت سازی در وضعیت شما بکار خواهد رفت و چرا آن انتخاب برای شما مناسب است.

اجزء اصلاحی

Knee Replacement X-Ray

طول عمر و کارایی جایگزینی زانو به چندین فاکتور بستگی دارد که شامل سطح فعالیت شما، وزن و سلامت عمومی شماست.

مانند استهلاک در مفصل طبیعی که نیازمند جایگزینی است، استهلاک در ایمپلنت نیز ممکن است نهایتا نیازمند جراحی ثانویه (اصلاح مفصل نامیده می شود) باشد.

جراحی اصلاحی ممکن است نیازمند اجزای ویژه ای باشد.نوعا آنها بدنه های طویلتری دارند که با فمور و تیبیا تناسب  دارد.همچنین آنها ممکن است دارای اجزای فلزی متصل به همی باشند که تقویت شده نامیده می شود و جایگزینی برای استخوان از دست رفته است.

اجزای اصلاحی اغلب در مرکز زانو مشابه با اجزای پشتی دارای یک دندانه هستند.در اجزای اصلاحی ، تصور می شود برای دستیابی به پایداری بیشتر این دندانه بلندتر است.

در مواردیکه زانو بسیار ناپایدار است و مقادیر زیادی از استخوان از دست رفته است، ممکن است ضروری باشد که فمور به وسیله رابط فلزی در مرکز به تیبیا متصل شود.

اشتراک در تلگرام