گردن (ستون گردنی) متشکل از مهره‌هایی است که در قسمت بالای بالاتنه شروع شده و در پایین جمجمه خاتمه می‌یابد. مهره‌های استخوانی به همراه رباط‌ها (که می‌توان آنها را با باندهای لاستیکی ضخیم مقایسه کرد) و عضلات پایداری ستون فقرات  را فراهم می‌کنند. عضلات امکان حرکت و تکیه گاه رو فراهم می‌کنند. گردن مقدار قابل توجهی حرکت دارد و تکیه گاه وزن سر است. اما، به دلیل اینکه نسبت به بقیه مناطق ستون فقرات محافظت کمتری از گردن وجود دارد، گردن در معرض زخم و عوارضی قرار دارد که باعث ایجاد درد شده و تحرک را محدود می‌کند. برای بسیاری از افراد، گردن درد یک شرایط موقتی است که با گذر زمان از بین می‌رود. اما بقیه افراد نیازمند تشخیص و درمان پزشکی هستند تا علائم گردن درد مرتفع شوندneck-pain.

علت

درد گردن ممکن است به دلیل اختلالات در بافت‌های نرم –عضلات، رباط‌ها و عصب‌ها- و همچنین استخوان‌ها و دیسک‌های ستون فقرات ایجاد شود. رایج ترین علت درد گردن اختلالات بافت نرم به دلیل آسیب دیدگی (یا رگ به رگ شدن) یا فرسودگی طولانی مدت است. در مواردی نادر، عفونت یا تومور ممکن است موجب درد گردن شود. در برخی از افراد، مشکلات گردن ممکن است باعث درد در قسمت بالای بالاتنه، شانه‌ها یا بازوها شود.

تخریب دیسک گردنی (اسپوندیلوز)

دیسک به عنوان جذب کننده شوک بین استخوان ها در گردن عمل می‌کند. در تخریب دیسک گردنی (که معمولا در افراد ۴۰ سال به بالا رخ می‌دهد)، مرکز ژلاتین‌مانند دیسک تخریب می‌شود و فاصله بین مهره‌ها کاهش می‌یابد. با باریک‌تر شدن فاصله دیسک، تنش بیشتر به محل مفاصل ستون فقرات وارد شده و باعث تخریب و فرسودگی بیشتر می‌شود. همچنین دیسک گردنی ممکن است دچار برامدگی شود و باعث فشار بر نخاع یا ریشه اعصابی شود که در اثر تضعیف دیواره دیسک به وجود می‌آید. به این پدیده فتق دیسک گردنی گفته می‌شود.

مصدومیت

از آنجا که گردن بسیار انعطاف پذیر بوده و وزن سر را تحمل می‌کند، به شدت در معرض آسیب دیدگی است. تصادفات وسایل نقلیه موتوری یا حوادث ایجاد شده در هنگام شیرجه زدن، ورزش‌های رزمی و سقوط از ارتفاع ممکن است باعث ایجاد آسیب گردن شوند. استفاده از کمربندهای ایمنی در وسایل نقلیه موتوری ممکن است از آسیب گردن جلوگیری کرده یا آن را به حداقل برساند. تصادف از پشت در اتومبیل‌ها مکن است منجر به ایجاد هایپراکستنشن، یا حرکت بیش از اندازه معمولی گردن به سمت عقب، یا هایپرفلکسشن، یا حرکت بیش از اندزه معمولی گردن به سمت جلو، شود. رایج‌ترین آسیب دیدگی‌های گردن در بافت‌های نرم یعنی عضلات و رباط‌ها رخ می‌دهد. آسیب دیدگی‌های شدید گردنی توام با شکستگی یا تغییر مکان گردن ممکن است باعث ایجاد آسیب در نخاع شده و معلولیت شود.

چه زمان نیاز به مراقبت پزشکی دارید؟

اگر پس از یک مصدومیت (تصادف وسایل نقلیه موتوری، حوادث مربوط به شیرجه، یا سقوط از ارتفاع) درد شدیدی در گردن ایجاد شود، یک متخصص کارآزموده، مثلا یک بهیار، باید به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر و معلولیت احتمالی ناشی از آن، از تحرک شخص آسیب دیده جلوگیری کند. پس از آن باید بلافاصله مراقبت پزشکی فراهم شود.

وقتی که یک مصدومیت باعث دردی در گردن شود که این درد به سمت بازوان و پاها پایین بیاید، باید سریعا به  پزشک مراجعه شود.

انتشار درد یا کرخت شدن بازوان و پاها که باعث ضعف بازوان یا پاها می‌شود ولی دردی در گردن ایجاد نمی‌کند، نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

اگر مصدومیت خاصی وجود ندارد، در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

  • درد گردن پیوسته و دائمی باشد.
  • درد گردن شدید باشد.
  • درد گردن همراه با درد در بازوان و پاها باشد.
  • درد گردن همراه با سردرد، کرختی، حس سوزش یا ضعف باشد.

بسیاری از بیماران پس از احساس درد در ناحیه گردن به متخصصین ارتوپدی مراجعه می‌کنند. چرا که متخصصین ارتوپدی برای تشخیص، مداوا و جلوگیری از مشکلات مربوط به عضلات، استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌ها آموزش‌های ویژه‌ای را گذرانده‌اند. اگرچه برخی از این متخصصین فقط بر روی نواحی خاصی از سیستم اسکلتی-عضلانی کار می‌کنند، اما اغلب  انها به درمان انواع بیماری‌ها، آسیب دیدگی‌ها و شرایط دیگر رخ داده در سیستم اسکلتی-عضلانی، از جمله گردن درد، می‌پردازند.

اشتراک در تلگرام