عضله ذوزنقه‌ای، عضله بزرگ بین گردن و شانه است. این عضله شکل “V” گردن شما ایجاد می‌کند. عضله تراپزیوس یا ذوزنقه‌ای استخوان شانه را بلند می‌کند. این عضله‌ای است که شما برای بالا انداختن شانه خود استفاده می‌کنید، و همچنین به بردن بازوی خود به بالای سر کمک می‌کند.

تضعیف عضله ذوزنقه‌ای در سمت راست

ضعف عضلانی تراپزیوس و تخریب آن معمولاً ناشی از جراحات وارده به عصب است که باعث عملکرد ماهیچه می‌شود و به‌عنوان عصب فرعی نخاعی شناخته می‌شود. این عصب ممکن است پس از جراحی بر روی گردن (به‌عنوان‌مثال بیوپسی یا بافت‌برداری از گره لنفاوی، جراحی پاروتید، جراحی کاروتید) دچار آسیب شود. ممکن است براثر اصابت یک ضربه مستقیم به گردن آسیب‌دیده باشد یا به دلیل صدمه به بازو یا گردن ایجاد شود.

سوابق درمان و پزشکی طبیعی بستگی به علت فلج عصب دارد. ترومای غیر نافذ یا آسیب کششی ممکن است طی ۱۲ ماه بهبود یابد. بااین‌حال، ترومای نافذ یا انقباض عصب به‌طورکلی بهبود نمی‌یابد و نیاز به مداخله جراحی زودهنگام دارد.

اگر درد عاجز کننده و ناتوانی در بالا بردن کامل بازو به بالای سر وجود داشته باشد، زمانی که درمان‌های غیر جراحی با شکست مواجه شود (فیزیوتراپی و درد قلب)، روش درمانی جراحی باید مدنظر قرار گیرد.

درمان جراحی شامل انتقال عضلات دیگر برای جایگزینی عملکرد عضله ذوزنقه‌ای است. عضلات مورداستفاده معمولاً ماهیچه بالابرنده کتف و ماهیچه‌های لوزی شکل هستند. این به روش به‌عنوان پروسه Eden-Lange شناخته می‌شود.

اگر این انتقال‌های عضلانی برای دستیابی به ثبات کافی یا محدوده حرکت ناکام بماند، اتصال اسکاپولاتوراسیک روش انتخابی نجات‌دهنده است. بیمارانی که از شانه‌های خودکار زیادی می‌کشند می‌توانند به‌عنوان روش اصلی انتخابی از مزایای روش اتصال اسکاپولاتوراسیک بهره‌مند شوند.

اگرچه جراحی، عموماً برای فعالیت‌های عملکردی زندگی روزانه است و معمولاً برای بازگشت به فعالیت ورزشی مناسب نیست.

نتایج جراحی نشان می‌دهد که ۵۹٪ موارد نتایج عالی، ۲۷٪ رضایت‌بخش و ۱۴٪ نتایج نامطلوب است. تسکین مطلوب درد در ۹۱٪ از بیماران تحت درمان روش Eden-Lange گزارش‌شده است و بهبود عملکرد قابل‌توجهی در ۸۷٪ موارد مشاهده‌شده است. پس از جراحی، بیماران باید بتوانند اندام فوقانی را در بالای سطح افقی باقدرت کافی برای فعالیت عملکردی بالا ببرند و هیچ‌گونه دردی نداشته باشند و یا درد کمتری را پس از فعالیت شدید احساس کنند.

اشتراک در تلگرام