یکی از مشکلات فیزیکی شایع درد شانه است. شانه شما از چندین مفصل متصل به تاندون و ماهیچه هایی تشکیل شده است که به بازوی شما اجازه می دهند دامنه حرکت وسیعی داشته باشد.بدلیل تفاوتهای ساختاری شانه، این مسئله برای بسیاری از مشکلات مختلف مضر است. کاف رباط ماهیچه گردنده منبع همیشگی درد در شانه است.

آناتومی :

شانه شما متشکل از سه استخوان است: استخوان فوقانی بازو(هومروس)، پهنای شانه(اسکاپولا)، و استخوان ترقوه (کلاویکل).

بازوی شما بوسیله روتاتور کاف در محفظه شانه نگهداری می شود.این ماهیچه ها و تاندونها پوششی در اطراف سر استخوان فوقانی بازو تشکیل داده و به اسکاپولا متصل می شوند.

یک محفظه لغزنده بنام بورسا میان روتاتور کاف و استخوان بالای شانه (آکرومیون) وجود دارد.بورسا به تاندونهای روتاتور کاف اجازه می دهد که وقتی شما بازوی خود را حرکت می دهید آزادانه حرکت کند.

کالبد شناسی شانه طبیعی

کالبد شناسی شانه طبیعی

شرح :

روتاتور کاف منبع رایج درد در شانه است.درد میتواند ناشی از موارد زیر باشد :

 • التهاب تاندون : تاندونهای روتاتور کاف میتوانند آسیب ببینند.
 • التهاب بورسا : بورسا می تواند ملتهب شده و با تجمع مایع ناشی از درد متورم شود.
 • صدمه دیدن : وقتی شما بازو یا شانه خود را بالا می برید،فضای میان آکرومیون و روتاتور کاف باریک می شود. آکرومیون می تواند برخلاف تاندون و بورسا حرکت کرده یا به آن برخورد کند و سبب تحریک و درد شود.

  علت :

  درد کاف مایچه گردنده در ورزشکاران جوان و افراد میانسال رایج است.ورزشکاران جوانی که بازوهای خود را برای شنا ، بیس بال و تنیس بالای سر می برند بویژه آسیب پذیرند. آنهاییکه وزنه برداری مکرر یا فعالیتهایی که در ان بازو بالای سر می رود مانند نصب کاغذ، ساختمان سازی یا نقاشی انجام میدهند نیز حساس هستند.

  همچنین ممکن است درد درنتیجه آسیب کوچک پیشرفت کند. اغلب بدون هیچ دلیل واضح ایجاد می شود.

  نشانه ها :

  درد روتاتور کاف معمولا ناشی از ادم و تندرنس در جلوی شانه است.ممکن است وقتی بازوی خود را حرکت می دهید درد و سختی احساس کنید. همچنین ممکن است وقتی بازو پایینتر از وضعیت بالابرده باشد درد داشته باشد.

  نشانه های آغازین ممکن است خفیف باشند.بیماران همیشه در مراحل اولیه بدنبال درمان نمی روند. این نشانه ها ممکن است شامل :

  • درد خفیفی که هم در زمان فعالیت و هم استراحت وجود دارد.
  • درد منتشر از جلوی شانه به اطراف بازو
  • درد ناگهانی با بالابردن و حرکات کششی
  • ورزشکاران در ورزشهای بالاسری ممکن است وقتی یک توپ تنیس را پرتاب یا دریافت می کنند احساس درد کنند.

  وقتی مشکلات پیشرفت می کند، نشانه ها افزایش می یابند :

  آسیب آکرومیون به بورس و روتاتور کاف

  آسیب آکرومیون به بورس و روتاتور کاف

  • درد شبانه
  • کاهش قدرت و حرکت
  • دشواری در انجام فعالیت هایی که در آنها بازو در پشت قرار داده می شود مانند بستن دکمه و زیپ.

  اگر درد بطور ناگهانی ایجاد شود، ممکن است شانه بشدت دردناک باشد. ممکن است همه حرکات محدود یا دردناک شوند.

  معاینه پزشک :

  تاریخچه پرشکی و معاینه فیزیکی :

  پس از بحث در مورد نشانه ها و تاریخچه پزشکی، پزشک شما شانه شما را معاینه خواهد کرد.او برای بررسی اینکه آیا در هر منطقه دردناک است یا دفورمیتی (بدشکلی ) وجود دارد یا خیر بررسی خواهد نمود.برای اندازه گیری میزان حرکت شانه، پزشک بازوی شما را در جهات مختلف حرکت خواهد داد. او قدرت و توانایی بازوی شما را نیز تست خواهد کرد.

  پزشک سایر مشکلات مفصل شانه ای را نیز چک می کند.او ممکن است برای اطمینان یافتن از اینکه درد از عصب تحت فشار منشا می گیرد یا خیر و برای رد کردن سایر مسائل مانند آرتریت گردن را نیز معاینه خواهد کرد.

  تستهای تصویربرداری :Shoulder X-Ray

  سایر تستهایی که ممکن است برای قطعی شدن تشخیص به پزشک کمک کنند شامل :

  • تصویربرداری با اشعه ایکس :  چون اشعه های ایکس بافتهای نرم شانه مانند روتاتور کاف را نشان نمی دهند،سطح تصویربرداری اشعه ایکس شانه با درد روتاتور کاف معمولا نرمال است یا ممکن است شکاف استخوانی کوچکی نشان دهد.یک تصویربرداری اشعه ایکس تخصصی، تصویر خروجی، اغلب شکاف کوچک استخوانی در لبه جلویی آکرومیون را نشان می دهد
  • تصویربرداری با روزنانس مغناطیسی(MRI) و اولتراسوند : این مطالعات می توانند تصاویر بهتری از بافتهای نرم مانند تاندونهای روتاتور کاف ایجاد کنند.در برخی موارد ، پارگی های ناچیز روتاتور کاف دیده خواهد شد.

   درمان :Shoulder Injection

   هدف درمان کاهش درد و حفظ عملکرد است.در برنامه ریزی برای درمان، پزشک شما سن، سطح فعالیت و سلامت عمومی شما را بررسی خواهد نمود.

   درمان غیرجراحی :

   در بیشتر موارد ، درمان آغازی ، غیرجراحی است. هرچند درمان غیر جراحی ممکن است چندین هفته یا ماه طول بکشد، بسیاری بیماران بهبودی تدریجی و بازگشت فعالیت را تجربه می کنند.

   استراحت. ممکن است پزشک به شما استراحت و تعدیل فعالیت مانند خودداری از فعالیتهای بالای سر را پیشنهاد کند.

   درمانهای غیراستروئیدی و ضدالتهابی . داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن درد و ادم را کاهش می دهند.

   درمان فیزیکی . یک درمان فیزیکی در آغاز بر حفظ مجدد حرکت نرمال شانه فوکوس می کند.تمرینهای کششی برای بهبود دامنه حرکت بسیار مفید هستند.اگر شما در رساندن دست به پشت گردن مشکل دارید، ممکن است در کپسول پشتی شانه تان سختی داشته باشید(کپسول اشاره به خط داخلی شانه و پشتی اشاره به پشت شانه دارد).کشش خاص کپسول پشتی میتواند در بهبود درد شانه بسیار موثر باشد.

   یکبار که درد شما بهبود یافته است، درمانگر شما می تواند برنامه تمرین کششی را برای ماهیچه های کاف گردنده آغاز نماید.

   تزریق استروئید : اگر استراحت، درمان های دارویی و درمان فیزیکی درد شما را تسکین ندادند، تزریق موضعی بی حسی و یک کورتیزون ممکن است مفید باشد.کورتیزون یک داروی ضدالتهاب موثر است. تزریق آن در بورسا در نزدیکی آکرومیون می تواند درد را تسکین بخشد.

   درمان جراحی :

   وقتی درمان غیرجراحی درد را تسکین ندهد، پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند.هدف از جراحی ایجاد فضای بیشتر برای روتاتور کاف است.برای انجام آن ، پزشک شما منطقه ملتهب بورسا را خارج خواهد کرد.او ممکن است در منطقه ای که آکرومیون خارج شده است، آکرومیوپلاستی قدامی انجام دهد. این تکنیک کاهش فشار ساب آکرومیال نامیده می شود.این تکنیک ها می تواند با استفاده از هر دو تکنیک آرتروسکوپیک یا تکنیک باز انجام شود.surgery

   تکنیک آرتروسکوپیک : در آرتروسکوپی ، ابزارهای جراحی ظریف درون دو یا سه منفذ کوچک اطراف شانه وارد می شود. پزشک شما از طریق تصویر فیبراپتیک متصل به دوربین تلویزیونی ، شانه را بررسی خواهد کرد. او با استفاده یک مانیتور ویدئویی ابزارهای کوچک را هدایت می کند و استخوان و بافتهای نرم را خارج می نماید. در بیشتر موارد ، لبه جلویی آکرومیون در طول برخی بافتهای بورسال خارج می شود.

   ممکن است در زمان جراحی،جراح شما سایر مشکلات موجود در شانه را درمان نماید.این مسائل می توانند شامل آرتریت بین کلاویکول و آکرومیون، التهاب تاندون عضله دو سر یا پارگی جزئی روتاتور کاف.

   تکنیک جراحی باز : در جراحی باز، پزشک شما برش کوچک در جلوی شانه ایجاد خواهد نمود.اینکار به او اجازه می دهد که آکرومیون و روتاتور کاف را مستقیما ببیند.

   توانبخشی : پس از جراحی ، ممکن است بازوی شما برای مدت کوتاهی در حلقه ای آویزان قرار گیرد.اینکار برای بهبود سریع است.به محض اینکه شرایط شما اجازه دهد، پزشکتان حلقه را خارج و تمارین ورزشی بازو را آغاز خواهد نمود.

   پزشکتان برنامه توانبخشی را براساس نیاز شما و یافته های جراحی ارائه خواهد نمود.این ها شامل تمارینی خواهد بود که محدوده حرکت شانه و قدرت بازو را مجدد بدست خواهند آورد.نوعا ۲ تا ۴ ماه زمان لازمست تا رهایی  از درد کامل شود ، اما ممکن است تا یکسال طول بکشد.

اشتراک در تلگرام