دررفتگی کامل مفصل اخرمی ترقوه ای که بعد از حدود ۳ تا ۶ ماه کماکان دردناک است معمولاً نشانه‌ای از تثبیت مفصل است. با این حال، برخی از دررفتگی‌های حاد که بسیار شدید اتفاق افتاده‌است پس از این آسیب، سریعا ثبات پیدا می کنند.

جراحی های مختلفی برای به حالت اول بازگرداندن و تثبیت مفصل اخرمی ترقوه ای وجود دارد. انتخاب نوع عمل به چندین عامل بستگی دارد که عمدتا مبتنی بر تجربه و تشخیص جراح‌ است. برخی از آنها عبارتند از:

  • جراحی اصلاح‌شدۀ ویور دان (Weaver-Dunn)
  • جراحی آرتروسکوپیک
  • جراحی سیستم تقویت و ترمیم لیگامنت (LARS)
  • جراحی شرگیلیک (Surgilic)

روش رایجی که ترجیح داده می‌شود، عمل سیستم تقویت و ترمیم لیگامنت (LARS) است که این روش بسیار قوی است و بازسازی آناتومیک را میسر می‌سازد که به نسبت تکنیک‌های دیگر امکان تحرک زودهنگام و بازگشت به کار و ورزش را فراهم می کند.

عمل جراحی شما

آتل با چرخش به بیرون

آتل استاندارد

شما از نیمه شبِ روز عمل جراحی‌تان، نباید چیزی بخورید یا بیاشامید و باید ناشتا بمانید. پس از جراحی، می توانید از یک آتل استفاده کنید. آتل باید به هنگام شب و در حدود ۳ تا ۶ هفته پس از در رفتگی (بسته به پروتکل جراح شما) پوشیده شود. سپس با کمک فیزیوتراپیست، آن را به آرامی در می آورید.

شما می توانید در همان روز عمل جراحی به خانه بروید، البته ممکن است یک شب را در بیمارستان سپری کنید. فیزیوتراپیست شما را در بیمارستان ملاقات می کند تا به شما تمرینات مناسب را آموزش دهد. همچنین ممکن است شما با یک تراپیست حرفه ای به جهت مشاوره درباره ی استفاده از بازویتان، ملاقات کنید.

درد

معمولا بی حسی مورد استفاده از نوع بلوکه کردن عصب می باشد. این بدان معنی است که پس از عمل جراحی، در نواحی شانه و بازو اغلب احساس بی حسی کامل می کنید که ممکن است تا چند ساعت طول بکشد. پس از آن، شانه ممکن است بشدت درد بگیرد و در بیمارستان برای تسکین دردتان به شما مسکن داده می شود. این اتفاقات میتواند بعد از اینکه شما به خانه رفتید نیز ادامه پیدا کند. بسته یخ نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند. یخ خرد شده یا نخود فرنگی یخ زده را در یک پارچه ی مرطوب و خنک قرار داده و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی شانه خود بگذارید. اطمینان حاصل کنید که محل زخم را با یک قطعه سلفون پوشانده باشید تا سطح خشک باقی بماند.

زخم

ترمیم باز: برشی در بالای خطوط پوست شانه تان وجود دارد. بخیه در ۳ هفته حل و به انتها می رسد. زخم را خشک نگه دارید تا خوب درمان شود. معمولا ۳ هفته طول می کشد.

خواب

برای ۳ هفته آتل خود را باید در رختخواب ببندید. اگر شما سعی در دراز کشیدن بر روی دست عمل کرده ی خود داشته باشید، خوابیدن ناخوشایند خواهد بود. توصیه می کنیم که بر روی پشت و یا در جهت خلاف دراز بکشید ؛ هرطور که ترجیح می دهید. بالش‌های ساده می توانند به جهت راحتی و تکیه شما مورد استفاده قرار گیرند. اگر به روی پهلوی خود دراز می کشید یک بالش زیر گردنتان می تواند به عنوان یک تکیه گاه خوب عمل کند که برای بیشتر مردم همینطور است. یک بالش در نیمه ی بدن می تواند برای دست شما تکیه گاه باشد و یک بالش در پشت شما نیز کمک می کند تا در طول شب نتوانید بر روی دست عمل شده ی خود دراز بکشید. اگر بر پشت خود دراز می کشید، از یک بالش (بالش پروانه ای) به صورت محکم در نیمه ی بدن خود یا از یک بالش تاشو برای تکیه گردنتان استفاده کنید. از یک بالش برای تکیه آرنج بازوی عمل کرده تان استفاده کنید.

پیگیری قرار ملاقات‌ها

سه هفته پس از عمل جراحی به پزشک خود مراجعه نمایید.

فعالیت‌های روزانه

برای سه هفته اول اکثر فعالیت‌های روزمره زندگی مانند تغذیه، پانسمان و پخت و پز و غیره باید با استفاده از بازویی انجام بگیرد که جراحی نشده است.

فعالیت‌های تفریحی

زمانی که از سرگیری فعالیت‌های اوقات فراقت برای شما بی خطر باشد، دکتر جراح یا فیزیوتراپیست شما به شما اطلاع می دهند.

رانندگی

 

شما حداقل ۶ هفته نمی توانید رانندگی کنید. جراح زمانی که شما امکانش را داشته باشید، به شما خواهد گفت.

بازگشت به سر کار

این بستگی به شغل شما دارد. کارمندان مختلف (اداری) باید طی ۳ تا ۶ هفته بتوانند به کار بازگردند، اما کارگران پر کار تا ۴ ماه امکان بازگشت به کار برایشان فراهم نیست. شما باید در این مورد با جراحتان صحبت کنید.

پروتکل توان‌بخشی

پروتکل توان‌بخشی فیزیوتراپی با توجه به اولویت‌های جراح‌ شما متفاوت خواهد بود.

 

 

اشتراک در تلگرام