پارگی عضله بزرگ قفسه سینه

عضله بزرگ قفسه سینه، یک ماهیچه بسیار قدرتمند است که برجستگی قفسه سینه را تشکیل می‌دهد و شانه را به سمت جلو و اطراف قفسه سینه حرکت می دهد. این عضله در حقیقت به‌عنوان عضله‌ای شناخته می‌شود که شما با تمرین پرس سینه آن را تقویت می‌کنید.

عضله بزرگ قفسه سینه به استخوان بازو (استخوان فوقانی بازو) متصل می‌شود و به دو قسمت تقسیم می گردد. قسمت فوقانی که به‌عنوان اتصال “سر ترقوه” و قسمت پایین به‌عنوان ” سر جناقی” شناخته می‌شود که به ترتیب بر اساس مبدأ اتصال آن‌ها از استخوان‌های جناقی و ترقوه نام‌گذاری شده‌اند.

اختلالات و پارگی‌های عضله بزرگ قفسه سینه به دلیل افزایش تمرینات وزنه‌برداری در ورزش‌های قدرتی رایج‌تر هستند. این عارضه اغلب در هنگام انجام حرکت پرس سینه رخ می‌دهد و به‌صورت ضربه ناگهانی دردناکی در قسمت جلوی شانه و قفسه سینه احساس می‌شود. سپس این عضله به سمت بالا “جمع شده” و تغییر شکل می‌دهد. بروز کبودی و تورم در این اختلال شایع است.

پارگی سمت چپ عضله بزرگ قفسه سینه. به کبودی و سینه نامتقارن توجه کنید.

پارگی قسمت‌های اتصال جناقی (Sternal) و ترقوه‌ای (Clavicular) عضله بزرگ قفسه سینه، با عضله جمع شده و تورفته، که ظاهری جمع شده “bunched-up” را از بیرون به نمایش می‌گذارد

ممکن است ماهیچه بزرگ قفسه سینه در بخش‌های ذیل دچار پارگی/انفصال گردد:

۱٫ پارگی و قطع تاندون از استخوان بازو (شایع‌ترین مورد)

۲٫ پارگی در محل اتصال عضله و تاندون (اتصال تاندون- عضلانی)

۳٫ پارگی داخل عضله و فتق آن

۴٫ جدایی عضله از استخوان جناغ سینه (بسیار نادر)

درمان

عضله بزرگ قفسه سینه در عملکرد روزانه عضلات شانه ضروری نیست، اما برای فعالیت‌های مربوط به بخش استخوان جناغ سینه مهم است. بیمارانی که تمایل به انجام مجدد فعالیت‌های ورزشی فعال و فعالیت‌های دستی دارند، احتمالاً از جراحی اصلاحی بهره‌مند خواهند گرفت.

بر طبق یک بازنگری گسترده (متا-آنالیز) از ۱۱۲ مورد پارگی عضله اصلی، قفسه سینه، بیمارانی که تحت عمل جراحی ترمیمی قرار می‌گیرند، نسبت به بیماران محافظه‌کاری که با این عارضه مدارا می‌کنند، کاهش درد قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند و همچنین به میزان بالاتری از قدرت قبل از آسیب عضله دست پیدا می‌کنند و به فعالیت‌های خود بازمی‌گردند. نتایج حاصل از مقایسه درمان محافظه‌کارانه با درمان از طریق جراحی

نشان داده است که جراحات اصلاح‌شده از طریق جراحی، ۹۷٪ از قدرت بازوی غیر مجروح را به دست می‌آورند که در مقایسه قدرت بازو در بیماران درمان شده از طریق غیر عمل جراحی ۵۶٪ است.

هرچه ترمیم و اصلاح عضله سریع‌تر انجام شود، عمل جراحی ساده‌تر خواهد بود و نتیجه بهتر حاصل می‌گردد. نتایج اولیه پس‌ازآن اصلاح اولیه به‌طورکلی بهتر از اصلاحات صورت گرفته با تأخیر بوده است [آریما و همکاران و بک و همکاران]. هنگامی‌که جراحی به تعویق می‌افتد، خطر نارسایی و عوارض درنتیجه زخم‌ها و جمع شدگی قابل‌توجه عضله افزایش پیدا می‌کند. برخی از نتایج مطالعات این‌جانب در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.

برای پارگی‌های کهنه و مزمن عضله، روش جراحی بازسازی می‌تواند موردتوجه قرار گیرد. این کار با استفاده از پیوند تاندون انجام می‌شود. ما پیوند تاندون آشیل با بافت اهدایی از فرد دیگر را قوی‌ترین و قابل‌اطمینان‌ترین پیوند تاندون می‌دانیم.

تصمیم‌گیری در مورد این‌که کدام مورد از پارگی‌های عضله بزرگ سینه باید اصلاح گردد و زمان انجام جراحی بستگی به نوع پارگی عضله، مدت‌زمان وجود پارگی در عضله، چگونگی جمع شدگی عضله، خواسته‌ها و الزامات بیمار و تخصص جراح دارد.

انواع شایع این عارضه

حاد (کمتر از ۳ ماه)

 – جداشدگی تاندون = در اسرع وقت اصلاح گردد و به‌طور مستقیم به استخوان متصل شود.

 – پارگی عضلانی –تاندونی= من ترجیح می‌دهم منتظر تثبیت بافت همبند جای زخم شویم و سپس اتصال تاندون عضلانی را با نخ بخیه بسیار قوی و ویژه جمع کنیم که موجب تقویت روند بهبود (Orthocord) می‌شود. (شما نمی‌توانید به‌طور مستقیم عضله را ترمیم کنید، بنابراین صبر کنید تا بافت فیبروزی عضلانی در هر دو طرف پارگی ایجاد شود)

 – پارگی عضله = بسیار نادر و تقریباً اصلاح آن غیرممکن است، اما می‌تواند به‌صورت فوق‌الذکر جراحی صورت گیرد و با پیوند تاندون آشیل با بافت اهدایی از فرد دیگر تقویت گردد.

مزمن (> حدود ۳ ماه):

 – جداشدگی تاندون – درصورتی‌که بخش جانبی به سمت خط نوک سینه جمع شده باشد معمولاً می‌توانید اصلاح مستقیم را انجام دهید؛ درصورتی‌که بخش میانی به خط نوک سینه کشیده شده باشد، جراحی بازسازی آلو گرافت تاندون-آشیل لازم است

-پارگی عضله و تاندون-ماهیچه ای – اصلاح و بالا کشیدن عضله با استفاده از نخ بخیه بیولوژیکی باقدرت بالا، مانند اصلاح فتق.

نتایج جراحی

بر اساس تجربه من و بررسی نتایج ما در ۱۲-۱۸ ماه پس از عمل، نتایج اصلاحات و بازسازی عبارت‌اند از:

جراحت تکنیک جراحی بهبود درد یهیود در فدرت پرس سینه حفظ زیبایی عضله
جداشدگی تاندون (حاد) اصلاح و ترمیم مستقیم ۸۰٪ ۹۰٪ ۸۰٪
جداشدگی تاندون (مزمن) ترمیم مستقیم ۸۰٪ ۹۰٪ ۷۰٪
جداشدگی تاندون (مزمن) آلو گرافت ۵۰٪ ۷۰٪ کمتر از ۱۰٪
پارگی تاندون-عضلانی (> 6 هفته) تعمیر مستقیم ۷۵٪ ۷۵٪ ۵۰٪
پارگی تاندون-عضلانی (> 6 هفته) پیوند بافت از خود فرد/از فرد دیگر ۵۰٪ ۵۰٪ کمتر از ۱۰٪

عوارض جراحی عضله بزرگ قفسه سینه

۱٫ عفونت عمیق = ۱۰٪

۲٫ عفونت سطحی = ۱۰٪

۳٫ سفتی پس از جراحی در طی ۳ ماه = ۱۲٪

۴٫ میزان پارگی مجدد عضله = ۲۰٪ درمجموع (بیشتر با آلو گرافت و تجدیدنظر)

۵٫ هماتوم / خونریزی = ۲٪

بازسازی ماهیچه بزرگ قفسه سینه

در خصوص پارگی‌های مزمن و درمان به تعویق افتاده در شرایطی که انجام ترمیم مستقیم امکان‌پذیر نیست، جراحی بازسازی می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

این جراحی معمولاً در ورزشکاران قدرتی ضرورت دارد، که در ابتداترمیم اولیه نداشته‌اند و یا جراحی‌ترمیم اولیه عضله آن‌ها ناموفق بوده است.

اهداف این جراحی بهینه‌سازی قدرت عضله بزرگ قفسه سینه و رفع گرفتگی این عضله با انجام تمرینات ورزشی است. بهینه‌سازی زیبایی عضله به‌اندازه روش‌ترمیم اولیه قابل‌اطمینان و معتبر نیست.

جراحی با استفاده از پیوند تاندون صورت می‌گیرد. ما پیوند تاندون آشیل با استفاده از بافت اهدایی (از شخص دیگر) را به‌عنوان قوی‌ترین و معتبرترین پیوند تاندون به اثبات رسانده‌ایم.

توان‌بخشی پس‌ازاین عمل مشابه جراحی‌ترمیم اولیه است، اما ممکن است دستیابی به حداکثر بهبود طولانی‌تر باشد (تا یک سال پس از جراحی).

اصلاح و بهسازی عضله بزرگ قفسه سینه

جراحی پارگی‌های ماهیچه بزرگ قفسه سینه

• جراح شما باید قبل از انجام عمل جراحی خطرات احتمالی، مزایا، توان‌بخشی و زمان بهبودی را با شما در میان بگذارد.

• شب قبل از عمل، پس از نیمه‌شب از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

• جراحی اغلب جراحی روزانه است اما ممکن است به مدت یک شبانه‌روز بستری شوید.

• پزشک / فیزیوتراپ قبل از ترخیص از بیمارستان با شما ملافات خواهد داشت و شما برای انجام تمرینات ورزشی آموزش خواهید دید و به‌منظور آشنایی شما با روند بهبودتان، توصیه‌های بیشتری ارائه خواهد شد.

• بازوی شما به مدت حداقل ۳ هفته در شانه بند (شولدر اسلینگ؛ نوعی آویز دست) قرار خواهد داشت.

• مدت‌زمان مرخصی شما از محل کارتان، بستگی به نوع کار شما دارد، اما درصورتی‌که فعالیت کاری شما شامل وظایف سنگین است، انتظار مرخصی حداقل ۶ هفته‌ای را داشته باشید.

• جلسات فیزیوتراپی در زمان ترخیص شما از بیمارستان برنامه‌ریزی خواهد شد و ممکن است تا چندین ماه پس از عمل جراحی ادامه یابد.

• شما در طی برنامه توان‌بخشی توسط فیزیوتراپ مربوطه راهنمایی خواهید شد. پیگیری دقیق و اکید این برنامه از جانب شما از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است

در این روش تاندون و عضله مجدداً با استفاده از پیچ‌های سوچور انکور ( وسیله‌ای شبیه به پیچ بوده که در انتها سوراخی به‌منظور عبور نخ بخیه در آن تعبیه‌شده است) به استخوان بازو وصل می‌شوند (یا یک دستگاه مشابه).

اشتراک در تلگرام