درمان آرتروز زانو با مکمل روان کننده (Viscosupplementation)

اولین مرحله درمان آرتروز زانو، رهایی از درد را هدف میگیرد. به طور معمول برای این کار، مسکن هایی مثل ایبوپروفن یا داروهای ضد اتهاب غیر استروئیدی (NSAID ها) همراه با معالجات فیزیکی، استفاده از مسکن های موضعی و تزریق یک کورتیکواستروئید مورد استفاده قرار میگیرند. اما گروهی از مردم به مسکن های غیر استروییدی واکنش نشان میدهند و این عوامل معمولاً تنها تسکین موقت به همراه دارند.

در روند درمانی نسبتا جدیدی به نام مکمل روان کننده (ویسکوساپلیمنتیشن) میزان آماده ای از اسید هیالورونیک را به درون مفصل زانو تزریق میکند. اسید هیالورونیک ماده ای طبیعی است که درون مایع مفصل زلالی یافت میشود. این ماده به عنوان یک چرب کننده عمل میکند و سبب میشود که استخوان ها به نرمی روی یکدیگر حرکت کنند، همچنین به عنوان یه جذب کننده ضربه برای بار روی مفصل نیز عمل مینماید.

افراد دارای استئوآرتریت (آرتروزی که در طول زمان و بر اثر استفاده مداوم ایجاد میشود) دارای اسید هیالورونیک رقیق تری نسبت به افراد عادی در مفاصل خود هستند. مکمل روان کننده میتواند یک گزینه درمانی برای افراد دارای آرتروز زانو باشد.

آثار مکمل روان کننده

مکمل روان کننده نشان داده است که میتواند درد را در بسیاری از بیماران که نمیتوانند توسط روش های غیردارویی یا با استفاده از داروهای مسکن بهبود یابند را تسکین دهد. این تکنیک در اروپا و آسیا برای چندین سال مورد استفاده قرار گرفته است، ولی اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا این روش را تا سال ۱۹۹۷ تایید نکرد و بعد از آن نیز آن را فقط برای درمان آرتروز زانو مورد استفاده مجاز دانست. چندین فرم اسید هیالورونیک آماده هم اکنون به صورت تجاری در دسترس است.

آثار فوری

  • اسید هیالورونیک دارای خاصیت تسکین درد فوری نمیباشد.
  • ممکن است بلافاصله بعد از تزریق متوجه واکنشی موضعی مانند درد، گرما و تورم خفیف شوید. این علائم به صورت کلی زیاد باقی نمیمانند. میتوانید برای آرام کردن آنها از یک بسته یخ استفاده کنید.
  • برای ۴۸ ساعت اول بعد از تزریق، باید از قرار دادن وزن اضافی روی پا، مانند ایستادن برای زمان های طولانی، دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین، خودداری نمایید.

آثار بلند مدت

  • در طول دوره تزریقات، ممکن است متوجه درد کمتری در زانوی خود شوید.
  • قطعا به نظر می آید که اسید هیالورونیک دارای خواص ضد التهاب و و تسکین دهنده درد باشد. تزریقات همچنین میتوانند بدن را برای ایجاد میزان بیشتری از اسید هیالورونیک خودش نیز تحریک کند.
  • این آثار میتوانند تا چند ماه باقی بمانند.

درمان

اگر تورم (نشت) درون زانو وجود داشته باشد، پزشک شما مایعات اضافی را قبل از از تزریق اسید هیالورونیک خارج میکند (توسط مکش آسپیراسیون). معمولا این کار میتواند به صورت همزمان فقط با ورود یک سوزن به درون مفصل انجام شود، البته ممکن است بعضی از پزشکان استفاده از دو سوزن را ترجیح دهند. بسته به محصول مورد استفاده، شما در طول چند هفته به ۳ تا ۵ تزریق نیاز پیدا خواهید کرد.

نتیجه

مکمل روان کننده می تواند برای افرادی که آرتروزشان به درمان های پایه ای پاسخ نداده است کمک کند. این درمان زمانی بیشترین اثررا دارد که آرتروز در مراحل اولیه اش (خفیف تا متوسط) است. بعضی از بیماران ممکن است در محل تزریق احساس درد کنند و همچنین این تزریقات گهگاه سبب افزایش تورم میشوند.

میزان تاثیر بلند مدت مکمل روان کننده هنوز شناخته نشده است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

اگر آرتروز شما به خوبی پاسخ نمیدهد یا سعی در تعویق جراحی دارید، میتوانید این گزینه را با جراح ارتوپد خود مطرح نمایید.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب