آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای

آرتروز (التهاب مفاصل) یک بیماری مخرب مفصل است. بنابراین، آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای (آکرومیوکلاویکولار) یک بیماری مخرب مفصل اخرمی-ترقوه ای یا مفصل AC است. زمانی که فرد مسن تر می شود و از شانه ها بیشتر استفاده می کند، ساییدگی و پارگی عادی، و یا تخریب غضروف در مفصل رخ می دهد. غضروف از بین می رود و با گذشت زمان، مفصل ممکن است فرسوده شود، بزرگتر شود، و برآمدگی های استخوانی در اطراف مفصل ایجاد شود. این تخریب منجر به یک بیماری بنام آرتروز استخوانی می شود. همانند آرتروز در دیگر مفاصل بدن، درد و تورم در مفصل هنگام استفاده از آن وجود دارد. آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای- آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای -در میانسالی شایع است

acromioclavicular-arthritis-1

علت ها

اصلی علت آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای استفاده از آن است. هنگامی که از بازو و شانه خود استفاده می کند، بر مفصل فشار وارد می شود. این فشار باعث ساییدگی و پارگی غضروف می گردد، غضروف در طول زمان فرسوده می شود، و در نهایت ممکن است آرتروز مفصل رخ دهد. یکی دیگر از علل آرتروز مفصل آسیب دیدگی کهنه مفصل اخرمی-ترقوه ای، از جمله دررفتگی مفصل است. هر فعالیتی که بتواند بر مفصل فشار وارد کند، چه فشار طبیعی چه یا فشار بیش از حد، در نهایت ممکن است باعث عارضه آرتروز شود.

افرادی که مجبورند برای مدت زمان طولانی از سلاح های خود استفاده کنند مستعد ابتلا به آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای هستند. بلند کردن بار بالای سر بطور مداوم، مانند کار وزنه برداران و یا کارگران ساختمانی، می تواند بروز این بیماری را افزایش دهد. دیگر افراد مستعد این بیماری عبارتند از ورزشکاران شرکت کننده در ورزش های برخوردی و یا درگیر در هر گونه فعالیت که ممکن است منجر به سقوط بر روی انتهای شانه شود. هر ضربه وارده به شانه در حین کار، فعالیت های خانگی، و یا تصادف ممکن است، با گذشت زمان، باعث بیماری آرتروز مفصل AC شود.

درمان

۱) فیزیوتراپی – برای جلوگیری از هر گونه کوفتگی بیشتر عضله و به دست آوردن مجدد دامنه حرکتی
۲) داروهای مسکن و ضد التهاب
۳) تزریق داخل مفصل دردناک – این کار معمولا تسکین موقت خوبی ایجاد می کند.
۴) جراحی – برای بیماری پیشرفته، که درد آن با مسکن کنترل نمی شود لازم است.

انواع جراحی

برش مفصل اخرمی-ترقوه ای – برداشتن مفصل AC. این کار ممکن است به روش عمل باز یا آرتروسکپی (سوراخ کلیدی) انجام شود. ما روش آرتروسکپی را برای انجام این عمل ترجیح می دهیم.

 

پیشگیری


– تا جایی که امکان پذیر است اجام فعالیت عادی خود را ادامه دهید.
– خود را در وزن مناسب نگه دارید.
-فعال همواره بمانید تا از ضعف قدرت عضلانی جلوگیری شود. اگر طبق یک برنامه ورزشی منظم و خوب طراحی شده کار کنید، می توانید انعطاف پذیری مفاصل را حفظ کنید و یا حتی آن را بهبود ببخشید.
– فعالیت مداوم بالابردن بار بالای سر را به حداقل برسانید.
– تنها زمانی استراحت کنید که درد زیادی در مفاصل حس می کنید

دررفتگی مفصل اخرمی-ترقوه ای

مفصل اخرمی-ترقوه ای معمولا در اثر سقوط مستقیم بر روی ناحیه شانه آسیب می بیند. استخوان سرشانه(کتف) به سمت پایین فشرده می شود و ترقوه (استخوان ترقوه) برجسته می شود. میزان آسیب به مفصل بر اساس جابجایی مفصل و آسیب دیدگی رباط های نگه دارنده مفصل اخرمی-ترقوه ای درجه بندی می شود.

درمان

به طور سنتی درجه آسیب دیدگی تعیین کننده نوع درمان بود. با این حال شواهد برای این نوع درمان ضعیف است. بنابراین ما بر اساس علائم بیماری – یعنی درد و محدودیت های عملکردی مفصل به درمان می پردازیم.

ملاحظاتی در مورد عمل جراحی

اغلب افراد مبتلا به آسیب های مفصل اخرمی-ترقوه ای می توانند از عهده آن برآیند، به جز وزنه برداران و ورزشکاران شرکت کننده در ورزش های سنگین نتایج درازمدت با جراحی یا بدون جراحی مشابه هستند. میزان عدم موفقیت روش های سنتی تقریبا ۲۰٪ است.

آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای

آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای در اصل یک شکستگی انتهای خارجی ترقوه (استخوان ترقوه) در اثر فشار است، که محل پیوند آن با مفصل اخرمی ترقوه ای است. آرتروز=ساییدگی استخوان. استخوان سریع تر از آنکه بتواند جایگزین یا ترمیم شود ساییده می شود.

علت ها

فعالیت های بیش از حد که بر ترقوه بیرونی و مفصل اخرمی-ترقوه ای فشار وارد می کند ممکن است منجر به آرتروز شود، چراکه آسیب مداوم توانایی استخوان برای ترمیم پس از تحمل فشار را از بین می برد. حداکثر فشار وارده بر مفصل اخرمی-ترقوه ای در اثر فعالیت های سنگین برای بلند کردن اشیاء بالای سر ایجاد می شود. از اینرو آرتروز مفصل اخرمی-ترقوه ای ورزشکاران قدرتی و استقامتی، مانند وزنه برداران، بدنسازان و بازیکنان راگبی دیده می شود. همچنین در مشاغل سنگین، مانند بنایی، گچکاری، و غیره شایع تر است.

تشخیص

درد موضعی مفصل اخرمی-ترقوه ای در یک ورزشکار یا کارگر جوان
معمولا زیر سن ۴۰ سالگی
تست اسکارف مثبت در معاینه بالینی و حساسیت به لمس موضعی در مفصل
عکس های رادیگرافی ساییدگی استخوان انتهای خارجی ترقوه را نشان می دهند

درمان

1-استراحت: در ابتدا یک دوره استراحت خوب و نبردن وزنه و اشیاء سنگین بالای سر برای مدت حدود ۶ هفته نیاز است، تا به استخوان اجزه التیام داده شود.
2-داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و مسکن ها معمولا به منظور کاهش التهاب توصیه می شود. با این حال، NSAIDs گاهی اوقات مممکن است بهبود استخوان را کاهش دهد.
3-فیزیوتراپی برای تسکین درد محلی مفید است و همچنین به تعادل عضلات نگه دارنده مفصل اخرمی-ترقوه ای (عضلات سه گوش و ذوزنقه) کمک می کند.
4-تزریق درون مفصل اخرمی-ترقوه ای: تزریق استروئید و یا هیالورونان با بیحسی موضعی اغلب برای کاهش درد مفید است. تاثیر تزریق ها معمولا تا دو سه ماه باقی می ماند و می تواند تسکین دهنده باشد در این زمان استخوان بازیابی می شود.
اگر روش های درمانی بالا درد را از بین نبرد، برش آرتروسکوپی استخوان ساییده شده و مفصل آسیب دیده اغلب انجام می شود.

مشکلات مفصل اخرمی-ترقوه ای

مفصل اخرمی-ترقوه ای در نوک شانه قرار دارد که در آنجا زائده اخرمی کتف و استخوان ترقوه (ترقوه) به یکدیگر می پیوندند. مفصل اخرمی-ترقوه ای به اندازه مفصل بزرگ اصلی شانه متحرک نیست و تنها زمانی حرکت می کند که شانه به سمت بالای سر و یا قفسه سینه(به سمت مرکز) کشیده شود. بخشی از مفصل با یک لایه ضخیم غضروفی، به نام منیسک، پر می شود که به مفصل اجازه حرکت می دهد. مفصل اخرمی-ترقوه ای بوسیله کپسول و رباط های اضافی(رباط های کراکو-ترقوه ای) نگه داشته می شود.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب