سوالاتی که یک بیمار باید بپرسد

زمانیکه میخواهیم اتومبیلی را خریداری نمائیم، وقت زیادی را صرف گشتن به دنبال اتومبیلی که مطابق میل و خواستمان است میکنیم و بعد از آن به دنبالِ بهترین تولید کننده و فروشنده میگردیم. ممکن است بخواهیم یک مدل پیشرفته، اسپورت و یا خانوادگی داشته باشیم، اما در هر حال همیشه به دنبالِ اتومبیلی قابل اطمینان با خدمات پس از فروشِ خوب خواهیم بود. همین رویکرد برای زمانیکه میخواهیم هر کار با اهمیتِ دیگری را انجام بدهیم نیز صدق میکند.  آیا زمانیکه میخواهیم یک جراح یا درمانگر را انتخاب کنیم همین رویکرد را به کار خواهیم بست؟

این روزها افراد بیشتری به این طریق عمل میکنند. بیماران به این نکته واقفند که وقتی پایِ اطلاعاتی که نیاز دارند و تصمیماتِ درستی که بر اساسِ آن اطلاعات باید بگیرند به میان میاید، مسئولیت بر دوشِ خودشان خواهد بود.

بعضی از افراد برای آنکه بدانند بهترین تصمیم کدام است، به پزشکان و درمانگرانِ خود اعتماد میکنند. اما مساله اینجاست که بدن و سلامتیِ آن متعلق به خود شماست. مسائل همیشه آنقدر صریح و روشن نیستند که یک فرد حرفه ای و متخصص از دیدگاهی بی طرفانه بتواند به جایِ شما تصمیم بگیرد. جراحان میتوانند اطلاعات و آمارهایِ فنی و تخصصی لازم را در اختیار شما بگذارند ولی در نهایت این شمائید که میتوانید در موردِ آنچه که واقعاً میخواهید قضاوت کنید.

انتظارات میتوانند پی آمد هایی به دنبال داشته باشند و در بعضی مواقع، بیماران انتظار نتایجی همانندِ روزِ اول را دارند. هرچند اگر واقع بینانه بنگریم، تمامِ آن چیزی که میتوان انتظار داشت این است که “بهتر از قبل شود”.

نتایج فنی، آنگونه که پزشکِ شما به آن نگاه میکند (برای مثال، اینکه شانه شما چگونه حرکت میکند و تا چه حد نیرومند است) با بهبودِ شما در عمل آنگونه که شما به آن نگاه میکنید لزوماً مرتبط نیست. نتیجه این خواهد شد که جراح راضی و خشنود و بیمار ناراضی و ناخرسند خواهند بود.

مهم است که جراحِ شما دقیقاً بداند شما چه انتظاری از درمانتان دارید و از آن طرف شما هم دقیقاً بدانید که آنها به چه چیزی دست خواهند یافت. همه ی پزشکان در بیانِ این مسائل به طور صریح توانایی ندارند و شما باید آنقدر سماجت به خرج دهید تا همه چیز روشن و شفاف شود.

بیماران اغلب اوقات عصبی هستند و با شنیدنِ واژه “جراحی” به استرس و نگرانی هایشان افزوده میشود. بنابراین، پذیرش و به خاطر آوردنِ همه ی آنچه که در جلسه ی مشاوره مطرح شد امریست دشوار. در این قسمت به تعدادی از سوالات که بیماران اغلب به دنبال پاسخِ آنها هستند اما همواره از پُرسیدن آنها خودداری میکنند اشاره میکنیم:

 • این درد از نوعی است که میتوانم با آن کنار بیایم یا اینکه اگر درمان نشود ممکن است به خودم آسیب برسانم؟
 • آیا این عمل ضروریست یا اینکه توصیه میشود که انجام شود؟
 • گزینه های دیگری به جز جراحی وجود دارند؟
 • چقدر به بهبودِ حالِ من کمک خواهد کرد؟ – کم یا زیاد؟ در موردِ مقدار و درصد آن سوال کنید
 • میتوان صبر کرد؟ اگر صبر کنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 • چقدر طول میکشد تا بهبودی حاصل شود؟
 • تا چه مدت نباید سرِ کارم بروم؟ تا چه مدت نباید ورزش و فعالیت های مربوط به اوقات فراغت انجام دهم؟
 • به چه مقدار فیزیوتراپی بعد از عمل نیاز خواهم داشت؟
 • در تکنیک و شیوه های عمل تنوعی وجود دارد؟ هر چند وقت یک بار این عمل انجام میشود؟
 • آیا این جراح بهترین گزینه برای این کار است؟
 • این جراح چه تعداد عمل در هر سال انجام میدهد؟
 • نتایج عملش چه بوده است؟ آیا از این نتایج اطلاعی دارد؟ و اگر اطلاع دارد، چگونه؟
 • این عمل چه عوارض بالقوه ای دارد؟ این عوارض تا چه حد معمول هستند؟

احتمالاً همه ی آنچه را که با پزشکتان مطرح کرده اید را به خاطر نخواهید آورد. ممکن است پزشکتان تعدادی منابع مطالعاتی و مرجع اضافی در اختیارتان بگذارد. اگر این کار را نکرد، از او بخواهید تا این کار را انجام دهد. چنانچه پس از آن همچنان سوال هایی در ذهنتان باقیست، از تماس گرفتن با جراحتان واهمه ای نداشته باشید و سوالاتتان را بپرسید. نوشتنِ سوالات بر روی کاغذ در اغلب موارد کمک کننده است.

وقتی که میخواهید جراحِتان را برای یک جراحیِ خاص انتخاب کنید، باید این را مد نظر داشته باشید که بهترین نتایج مربوط به پزشکان و بیمارستان هایی است که آن عمل را به طورِ روزانه و یا هفته به هفته انجام میدهند. این بدان معناست که شما احتمالاً به دنبالِ یک متخصصِ شانه و زانو خواهید گشت. برای فیزیوتراپیست تان هم به همین صورت خواهد بود.

جراحِ شما ممکن است بتواند شرایط تان را بهبود ببخشد، اما نتیجه نهایی به خودتان هم بستگی دارد. بعد از عمل جراحی میبایست با جدیت برنامه توانبخشی را دنبال کنید. انجام تمرین ها ممکن است خسته کننده به نظر برسد و تخصیص زمان برای انجام دادنشان دشوار باشد. با این حال، بدون آنها نمیتوانید به بهترین نتایج دست پیدا کنید.

جراحی شانه و زانو به سرعت در حالِ پیشرفت است و نتایج آن هم دائماً بهبود میابند. با وجود جراحی هایِ بیشتری که از طریق بُرِش های کوچک تر با آرتروسکوپ (arthroscope) انجام میشوند، عوارض بسیار کمتر و سرعت بهبودی سریعتر شده است و احتمالِ بازگشت به یک سبک زندگی فعالانه برای بیمار بیشتر شده است. شما اکنون عضوی جداناشدنی در تیمِ مراقبت از سلامت خودتان هستید و چنانچه در مراقبت از خودتان مشارکت کنید، مسائل بهتر پیش خواهند رفت.

سوال کنید، توقعات و انتظارات خودتان را مطرح کنید، به دنبال اطلاعات بگردید و اینگونه است که شما در مسیر بهبودی قرار خواهید گرفت.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب