این جراحی به‌ منظور حذف مفصل اخرمی ترقوه ای (آکرومیوکلاویکولار) آسیب‌ دیده و دردناک بدون از بین بردن ثبات آن است. این بخش ممکن است در اثر جراحت و صدمه بدنی یا آرتریت آسیب‌دیده باشد. تخلیه فشار زیراخرمی با روش آرتروسکوپی (ASD) اغلب به‌ عنوان بخشی از فرایند انجام می‌شود، زیرا اختلال در فضای زیر اخرامی و فشار بر روی تاندون‌ها اغلب به طور هم‌زمان وجود دارد.

 

در بخش زیر، این روش تشریح می‌گردد:

• دستگاه تراش از جلوی مفصل AC واردشده و سطوح فرسوده این مفصل، به‌طور کامل برداشته می‌شود.

• لیگمان CA از قسمت پایین زائده اخرامی استخوان کتف برداشته می‌شود.

• استخوان از بخش میانی زائده اخرامی استخوان کتف برداشته می‌شود، به‌طوری‌که تمام انتهای جانبی استخوان ترقوه یا کلاویکل قابل‌مشاهده است.

• انتهای جانبی ترقوه، در حین حفظ کپسول فوقانی و لیگامان به‌منظور حفظ ثبات، حذف می‌شود.

دستورالعمل‌های عمومی

درد

در طول عملیات جراحی از آمپول بی حسی عصبی استفاده می شود، به این معنا که بلافاصله بعد از عمل، ممکن است شانه و بازو احساس بی‌حس داشته باشند. این مسئله ممکن است چندین ساعت ادامه داشته باشد. پس‌ازاین جراحی، احتمالاً شانه درد شدیدی خواهد داشت و در طول مدت بستری شدن در بیمارستان برای رفع آن به شما مسکن داده خواهد شد. این مشکلات و مصرف دارو می‌تواند پس از انتقال به منزل نیز ادامه داشته باشد. کمپرس‌های یخ نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند. تکه‌های یخ یا یخ خردشده را در یک پارچهٔ مرطوب، بپیچید و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی شانه قرار دهید. به‌منظور حفظ خشکی زخم، قبل از استفاده از بسته یخ باند روی زخم / زخم را با یک سلفون نازک بپوشانید.

جراحت

این‌ عمل یک عمل لاپاروسکوپی (معروف به سوراخ کلید) است که معمولاً از طریق ایجاد دو یا سه شکاف ۵ میلیمتری انجام می‌شود. بخیه‌ای در کار نخواهد بود و فقط نوار چسب‌های پلاستیکی کوچکی جراحت‌ها را می‌پوشانند. این جراحت‌ها تا زمان درمان کامل باید خشک نگه داشته شوند. ترمیم جراحات معمولاً ۵ تا ۷ به طول می‌انجامد.

استفاده از آویز دست (SLING)

شما با آویز دست یا دستگاه کمپرس سرد (Cryocuff) به خانه باز خواهید گشت. این کار فقط برای تأمین راحتی و تسکین شما است و باید در اسرع وقت حذف شود (معمولاً در عرض ۲ تا ۴ روز اول). بعضی از افراد، در صورتی که احساس ضعف در شانه احساس شود، استفاده مداوم از آویز دست را در طول شب برای مدت طولانی‌تر مفید می‌دانند.

خوابیدن

اگر شما سعی کنید روی بازوی جراحی شده داراز بکشید، خوابیدن می‌تواند ناراحت کننده باشد. توصیه می‌شود که با توجه به ترجیح خود، به پشت و یا به سمت مخالف دراز بکشید. استفاده از بالش‌های معمولی می‌تواند به تأمین آسایش و راحتی شما کمک کند.

اگر به سمت شانه جراحی‌شده خود دراز می‌کشید، تا کردن بالش و قرار دادن آن زیر گردنتان در مورد اکثر افراد به‌اندازه کافی مفید واقع می‌شود.

یک بالش از وسط تاشده و قرار گرفته در جلو بدن شما ،بازو را نگه می‌دارد و یک بالش قرار گرفته در امتداد پشت شما کمک می‌کند تا در طول شب نتوانید روی شانه جراحی شده غلت بزنید.

اگر طاق‌باز می‌خوابید، بالش را دقیقاً در وسط قرار دهید (یک بالش پروانه‌ای) یا برای حفاظت از گردن خود از یک بالش تاشده استفاده کنید. یک بالش تاشده را زیر آرنج بازوی جراحی‌شده قرار دهید تا از آن مراقبت کنید.

کنترل درد

تا حدی احساس ناراحتی و نگرانی پس از جراحی متعارف است. شما مجبور به تحمل درد نیستید. در بیمارستان به شما داروهای ضد درد و ضدالتهابی داده خواهد شد. دستگاه کمپرس سرد و تزریق آمپول بی‌حسی موضعی نیز به کنترل درد پس از جراحی کمک می‌کند.

رانندگی

شما احتمالاً زمانی می‌توانید رانندگی کنید که احساس کنید به‌آسانی قادر به کنترل فرمان با هر دودست هستید. شما باید بتوانید به‌راحتی دست خود را بالاتر از سطح سرشانه نگه‌دارید و در این سطح با دست خود اشیاء را مهار کنید. برای اکثر بیماران این کار معمولاً حدود یک هفته پس از جراحی امکان‌پذیر است. اگر مطمئن نیستید، با پزشک فیزیوتراپ و یا جراح خود تماس بگیرید و موضوع را بررسی کنید.

بازگشت به کار

این مسئله به شغل شما بستگی دارد. اگر شما در یک کار بی‌سروصدا هستید، ممکن است به‌محض اینکه احساس راحتی کنید، معمولاً بعد از یک هفته، مشغول به کار شوید.

اگر کار شما شامل بلند کردن اشیاء سنگین و یا استفاده از دست در سطحی بالاتر از سرشانه باشد، ممکن است  نیاز به زمان طولانی‌تری برای غیبت وجود داشته باشد.

فعالیت‌های تفریحی

شما باید به مدت سه ماه از انجام فعالیت‌های سرپایی ثابت و تکراری اجتناب کنید. با توجه به ورزش شنا، ممکن است به‌محض احساس راحتی، انجام شنای پروانه را شروع کنید، اما برای انجام مجدد کرال سینه جلو باید سه ماه صبر کنید. می‌توانید بازی گلف را در هفته ششم شروع کنید. برای دریافت راهنمایی در مورد ورزش‌های راکتی و انفرادی باید با فیزیوتراپ خود صحبت کنید.

پیگیری وقت تعیین‌شده

قرار ملاقات پیگیری با گروه‌درمانی شانه، سه هفته پس از عمل جراحی شما صورت خواهد گرفت. مقدار فیزیوتراپی بستگی به نیازهای فردی شما دارد.

فرایند درمان

این فرایند متغیر است. بااین‌حال، تجربه نشان می‌دهد که پس از سه هفته، حرکت زیر سطح ارتفاع سرشانه راحت‌تر می‌شود. در این مرحله شما باید تقریباً طیف کاملی از حرکات را انجام دهید، هرچند احتمالاً در هنگام حرکت بازوی خود به‌طرف بالای سر و زمانی که مستقیماً بر روی شانه خود قرار می‌گیرد، احساس ناراحتی خواهید کرد.

در ماه سوم پس از جراحی، علائم بیماری شما باید تقریباً تا ۸۰٪ بهتر شود و شما یک سال پس از ادامه این روند بهبود خواهید یافت.

وضعیت بدنی

وضعیت صحیح بدنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید پیرو جراحی انجام‌شده به آن دست‌یابید. این جراحی حرکت شانه بدون اعمال فشار و کشیدگی بر روی مفصل و عضلات را به‌صورت قبل از آسیب وارده امکان‌پذیر می‌سازد.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب