تزریق داروهای هیالورونان (هیالورونیک اسید)

تزریق دارو به‌طور منظم برای درمان درد شانه و آرنج انجام می‌شود و همچنین کمک شایانی به تشخیص می‌کند. آستروئیدها از دیرباز برای درمان این عارضه استفاده می‌شده‌اند. اما قطعاً دارای عوارض جانبی متعددی هستند. هیالورونان ها ((HA جایگزین جدیدی برای داروهای آستروئیدی هستند و مزایای متعدد بیشتری نسبت به آستروئیدها را ارائه می‌دهند.

HA به‌طور طبیعی در مفاصل به وجود می‌آید. این ماده به‌عنوان روان کننده و جذب‌کننده شوک عمل می‌کند، و همچنین تغذیه مناسبی را برای غضروف فراهم می‌سازد.

با سایش و پارگی (انحطاط یا دژنراسیون مفصلی) HA طبیعی در مفصل کاهش می‌یابد (شکل یک). این کاهش منجر به توسعه و تولید داروهای تزریقی HA شده است (شناخته‌شده به‌عنوان مکمل روان‌ساز (viscosupplementation)).

تزریق HA از طریق ترمیم تعادل طبیعی بین شکستگی و تولید HA در مفصل عمل می‌کند. همچنین گیرنده‌های درد و سلول‌های التهابی در مفصل را پوشش می‌دهد. مفهوم این تأثیرات این است که تزریق این ماده می‌تواند درد و سفتی مفصل را کاهش دهد.

این کار همچنین کشش فیزیولوژیکی در مایع مفصلی را بازسازی می‌کند و موجب تحرک بیشتر مفصلی و سهولت در انجام فعالیت‌های روزانه می‌گردد.

درمان با مکمل روان‌ساز HA برای بیمارانی که تجربه مصرف داروهای ضدالتهابی (NSAIDs) را داشته‌اند یا احتمالاً دچار اثرات جانبی این داروها شده‌اند مفید است.

در حال حاضر Ostenil تنها HA دارای مجوز برای کاربرد در شانه و آرنج در انگلستان (از سوی سازمان تجارت جهانی دارو TRB Chemedica) است.

این ترکیب می‌تواند با داروی بیهوشی موضعی مخلوط شده و به‌صورت ایمن به داخل فضای مفصل شانه تزریق شود. HA موجود در Ostenil بسیار خالص است و با استفاده از فرایندی به نام تخمیر تولید می‌شود. این ترکیب حاوی هیچ‌گونه پروتئین حیوانی نیست، به این معنا که بعید به نظر می‌رسد که باعث واکنش آلرژیک شود. Ostenil در مورد هزاران بیمار تجویزشده است و عوارض جانبی جدی به اثبات نرسیده است.