جایگزینی مفصل شانه معکوس

جایگزینی مفصل شانه معکوس دربردارنده گوی یا گردی مفصل شانه‌ای است، جایی که باید حفره یا کاسه مفصل قرار داشته باشد که معمولاً در آناتومی طبیعی این گوی در آن قرار می‌گیرد. به‌این‌ترتیب آناتومی معکوس می‌شود. این ممکن است بسیار عجیب‌وغریب به نظر برسد. اما این ترتیب دارای مزایای مکانیکی منحصربه‌فرد برای افرادی است که مکانیسم نرمال شانه خود را با پارگی شدید روتاتور کاف و با عارضه آرتریت ازدست‌داده‌اند.

روتاتور کاف عاملی حیاتی در عملکرد نرمال مفصل شانه است. در بیمارانی که دچار پارگی شدید روتاتور کاف (عضله گرداننده شانه) شده‌اند، شانه دیگر ثبات خود را از دست می‌دهد و شروع به خارج شدن از کاسه مفصلی شانه می‌کند. درنتیجه این امر موجب بروز آرتریت در مفصل می‌گردد. ما به شانه‌هایی دارای پارگی‌های شدید روتاتور کاف و مبتلابه عارضه آرتریت مفصل گلنوهومرل را به‌عنوان “آرتروپاتی یا اختلال مفصلی پارگی روتاتور کاف” اشاره می‌کنیم. این بیماران به دلیل پارگی و آسیب‌دیدگی تاندون‌ها از طیف بسیار ضعیفی از حرکت مفصل شانه برخوردار هستند. آن‌ها همچنین دارای احساس درد ناشی از پارگی تاندون‌ها و آرتریت هستند.

در افراد مبتلابه آرتروپاتی کاف، به نظر می‌رسد بخش گلونویید یک جایگزینی مفصل شانه آناتومیکی استاندارد به‌سرعت از بین برود و به علت عدم وجود روتاتور کاف جهت کنترل مفصل، محدوده حرکت و عملکرد مفصل شانه احتمالاً زیاد بهبود نیابد. جایگزینی مفصل شانه معکوس دارای دو مزیت بیومکانیکی است: ۱٫ در مرحله اول، پیکربندی گوی / کاسه معکوس، محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند و در هنگامی‌که دلتوئید (که پاره نشده) منقبض می‌شود، از حرکت شانه به سمت بالا جلوگیری می‌کند.

مرکز چرخش مفصل گلنوهومرال را در فاصله‌ای نزدیک‌تر به بدن و به سمت پایین حرکت می‌دهد، به‌این‌ترتیب بازوی لحظه‌ای (moment arm) ماهیچه دلتوئیدی را افزایش می‌دهد. این عضله، عضله اصلی است که بازوی شما را در هوا بالا نگه می‌دارد. به‌این‌ترتیب عملکرد این ماهیچه با جایگزینی معکوس بهبود می‌یابد. حرکت مرکز چرخش نیز به‌طور قابل‌توجهی باعث کاهش فشار بر روی رابط ایمپلنت / استخوان گلنوئید می‌شود و ثبات و طول عمر ایمپلنت را بهبود می‌بخشد.

روش جایگزینی مفصل شانه معکوس تنها در طول چند سال گذشته وجود داشته است و بنابراین ما به‌تازگی در حال درک نتایج بلندمدت این ایمپلنت هستیم. نرخ شکست می‌تواند بالاتر از روش جایگزین‌های آناتومیکی مفصل شانه باشد، اما مزایای آرتروپاتی کاف بسیار بالاتر است. ازآنجاکه شانه معکوس می‌تواند بدون وجود روتاتور کاف عمل کند، این ایمپلنت همچنین به‌تدریج در عمل جراحی شکستگی و جراحی اصلاح و تجدیدنظر که در آن کاف روتاتور اغلب آسیب‌دیده مورد کاربرد قرارگرفته است، و نتایج اولیه آن مطلوب است. عمل جایگزینی مفصل شانه معکوس یک روش بسیار فنی است و به بهترین نحوه ممکن توسط جراح متخصص و باتجربه در این زمینه صورت می‌گیرد.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب