درد گردن

گردن (ستون گردنی) متشکل از مهره‌هایی است که در قسمت بالای بالاتنه شروع شده و در پایین جمجمه خاتمه می‌یابد. مهره‌های استخوانی به همراه رباط‌ها (که می‌توان آنها را با باندهای لاستیکی ضخیم مقایسه کرد) و عضلات پایداری ستون فقرات را فراهم می‌کنند. عضلات امکان حرکت و تکیه گاه رو فراهم می‌کنند. گردن مقدار قابل توجهی حرکت دارد و تکیه گاه وزن سر است. اما، به دلیل اینکه نسبت به بقیه مناطق ستون فقرات محافظت کمتری از گردن وجود دارد، گردن در معرض زخم و عوارضی قرار دارد که باعث ایجاد درد شده و تحرک را محدود می‌کند. برای بسیاری از افراد، گردن درد یک شرایط موقتی است که با گذر زمان از بین می‌رود. اما بقیه افراد نیازمند تشخیص و درمان پزشکی هستند تا علائم گردن درد مرتفع شوند

علت

درد گردن ممکن است به دلیل اختلالات در بافت‌های نرم –عضلات، رباط‌ها و عصب‌ها- و همچنین استخوان‌ها و دیسک‌های ستون فقرات ایجاد شود. رایج ترین علت درد گردن اختلالات بافت نرم به دلیل آسیب دیدگی (یا رگ به رگ شدن) یا فرسودگی طولانی مدت است. در مواردی نادر، عفونت یا تومور ممکن است موجب درد گردن شود. در برخی از افراد، مشکلات گردن ممکن است باعث درد در قسمت بالای بالاتنه، شانه‌ها یا بازوها شود.

تخریب دیسک گردنی (اسپوندیلوز)

دیسک به عنوان جذب کننده شوک بین استخوان ها در گردن عمل می‌کند. در تخریب دیسک گردنی (که معمولا در افراد ۴۰ سال به بالا رخ می‌دهد)، مرکز ژلاتین‌مانند دیسک تخریب می‌شود و فاصله بین مهره‌ها کاهش می‌یابد. با باریک‌تر شدن فاصله دیسک، تنش بیشتر به محل مفاصل ستون فقرات وارد شده و باعث تخریب و فرسودگی بیشتر می‌شود. همچنین دیسک گردنی ممکن است دچار برامدگی شود و باعث فشار بر نخاع یا ریشه اعصابی شود که در اثر تضعیف دیواره دیسک به وجود می‌آید. به این پدیده فتق دیسک گردنی گفته می‌شود.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب