هدف از این عمل جراحی، کاهش زمان بهبودی از طریق آزادسازی مفصل جهت به دست آوردن طیف کاملی از حرکت بازو و کاهش درد است.

این‌یک عمل جراحی لاپاروسکوپی (جراحی سوراخ کلید) است که کپسول تنگ مفصل را با یک پروب فرکانس رادیویی مخصوص آزاد می‌کند.

به‌طور سنتی، روش مانیپولاسیون شانه(دست‌کاری) تحت بیهوشی (MUA) ، جراحی صورت گرفته برای عارضه شانه منجمد است. این روش شامل آزادسازی شانه با دست‌کاری آن تحت یک بیهوشی عمومی است. این جراحی در مورد اکثر افراد مبتلابه عارضه شانه منجمد ساده مؤثر است. بااین‌حال، آزاد کردن کپسول با دقت بسیار بالا از طریق جراحی سوراخ کلید انجام می‌گردد و آزادسازی کپسول آرتروسکوپی نامیده می‌شود. نتایج در بیش از ۸۰٪ از بیماران موفق آمیز بوده است و رهایی از درد سریع‌تر از روش MUA است.

آزادسازی کپسول آرتروسکوپی نیز ،امکان بررسی بیشتر اطراف مفصل شانه با آرتروسکوپ را به‌منظور تشخیص هرگونه ضایعات یا صدمات دیگر برای جراح فراهم می‌سازد. آزادسازی کپسول ،برای افرادی که پس از جراحی، تروما ( در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک٬ آسیب و حادثه واردشده بر بدن انسان گفته می‌شود ) یا شکستگی،دچار عارضه شانه مقاوم و سفت (یخ‌زدگی شانه) شده‌اند و همچنین برای افراد دیابتی، ایمن‌تر و مؤثرتر از روش MUA است.

آزادسازی کپسول شامل برش و برداشتن کپسول غیرطبیعی ضعیف شده و متورم شده ملتحمه است که در تصاویر زیر دیده می‌شود:

پروب حرارتی رادیو فرکانسی مخصوص مورداستفاده دربرش و حذف بافت کپسول غیرطبیعی

لیگمان یا رباط‌های کپسولی تنگ، کشیده شده برش داده می‌شود، بنابراین دوباره مفصل مجدداً آزاد می‌شود.

 

دستورالعمل‌های عمومی

درد

در طول عملیات جراحی از آمپول بی‌حسی عصبی استفاده می‌شود، به این معنا که بلافاصله بعد از عمل، ممکن است شانه و بازو احساس بی‌حس داشته باشند. این مسئله ممکن است چندین ساعت ادامه داشته باشد. پس‌ازاین جراحی، احتمالاً شانه درد شدیدی خواهد داشت و در طول مدت بستری شدن در بیمارستان برای رفع آن به شما مسکن داده خواهد شد. این مشکلات و مصرف دارو می‌تواند پس از انتقال به منزل نیز ادامه داشته باشد. کمپرس‌های یخ نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند. تکه‌های یخ یا یخ خردشده را در یکپارچهٔ مرطوب، بپیچید و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی شانه قرار دهید. به‌منظور حفظ خشکی زخم، قبل از استفاده از بسته یخ باند روی زخم / زخم را با یک سلفون نازک بپوشانید.

جراحت

این عمل یک عمل لاپاروسکوپی (معروف به سوراخ کلید) است که معمولاً از طریق ایجاد دو یا سه شکاف ۵ میلی‌متری انجام می‌شود. بخیه‌ای در کار نخواهد بود و فقط نوارچسب‌های پلاستیکی کوچکی جراحت‌ها را می‌پوشانند. این جراحت‌ها تا زمان درمان کامل باید خشک نگه‌داشته شوند. ترمیم جراحات معمولاً ۵ تا ۷ به طول می‌انجامد.

استفاده از آویز دست

شما با آویز دست یا دستگاه کمپرس سرد (Cryocuff) از سالن تئاتر بازخواهید گشت. این کار فقط برای تأمین راحتی و تسکین شما است و باید در اسرع وقت حذف شود (معمولاً در عرض ۲ تا ۴ روز اول). بعضی از افراد، درصورتی‌که احساس ضعف در شانه احساس شود، استفاده مداوم از آویز دست را در طول شب برای مدت طولانی‌تر مفید می‌دانند.

خوابیدن

اگر شما سعی کنید روی بازوی جراحی‌شده دراز بکشید، خوابیدن می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. توصیه می‌شود که با توجه به ترجیح خود، به پشت و یا به سمت مخالف دراز بکشید. استفاده از بالش‌های معمولی می‌تواند به تأمین آسایش و راحتی شما کمک کند.

اگر به سمت شانه جراحی‌شده خود دراز می‌کشید، تا کردن بالش و قرار دادن آن زیر گردنتان در مورد اکثر افراد به‌اندازه کافی مفید واقع می‌شود.

یک بالش از وسط تاشده و قرارگرفته در جلو بدن شما ،بازو را نگه می‌دارد و یک بالش قرارگرفته در امتداد پشت شما کمک می‌کند تا در طول شب نتوانید روی شانه جراحی‌شده غلت بزنید.

اگر طاق‌باز می‌خوابید، بالش را دقیقاً در وسط قرار دهید (یک بالش پروانه‌ای) یا برای حفاظت از گردن خود از یک بالش تاشده استفاده کنید. یک بالش تاشده را زیر آرنج بازوی جراحی‌شده قرار دهید تا از آن مراقبت کنید.

کنترل درد

تا حدی احساس ناراحتی و نگرانی پس از جراحی متعارف است. شما مجبور به تحمل درد نیستید. در بیمارستان به شما داروهای ضد درد و ضدالتهابی داده خواهد شد. دستگاه کمپرس سرد نیز به کنترل درد و التهاب پس از جراحی کمک می‌کند.

رانندگی

شما احتمالاً زمانی می‌توانید رانندگی کنید که احساس کنید به‌آسانی قادر به کنترل فرمان با هر دودست هستید. شما باید بتوانید به‌راحتی دست خود را بالاتر از سطح سرشانه نگه‌دارید و در این سطح با دست خود اشیاء را مهار کنید. برای اکثر بیماران این کار معمولاً حدود یک هفته پس از جراحی امکان‌پذیر است. اگر مطمئن نیستید، با پزشک فیزیوتراپ و یا جراح خود تماس بگیرید و موضوع را بررسی کنید.

بازگشت به کار

این مسئله به شغل شما بستگی دارد. اگر شما در یک کار بی‌سروصدا هستید، ممکن است به‌محض اینکه احساس راحتی کنید، معمولاً بعد از یک هفته، مشغول به کار شوید.

اگر کار شما شامل بلند کردن اشیاء سنگین و یا استفاده از دست در سطحی بالاتر از سرشانه باشد، ممکن است  نیاز به زمان طولانی‌تری برای غیبت وجود داشته باشد.

فعالیت‌های تفریحی

شما باید به مدت سه ماه از انجام فعالیت‌های سرپایی ثابت و تکراری اجتناب کنید. با توجه به ورزش شنا، ممکن است به‌محض احساس راحتی، انجام شنای پروانه را شروع کنید، اما برای انجام مجدد کرال سینه جلو باید سه ماه صبر کنید. می‌توانید بازی گلف را در هفته ششم شروع کنید. برای دریافت راهنمایی در مورد ورزش‌های راکتی و انفرادی باید با فیزیوتراپ خود صحبت کنید.

پیگیری وقت تعیین‌شده

قرار ملاقات پیگیری با گروه‌درمانی شانه، سه هفته پس از عمل جراحی شما صورت خواهد گرفت. مقدار فیزیوتراپی بستگی به نیازهای فردی شما دارد.

فرایند درمان

این فرایند متغیر است. بااین‌حال، تجربه نشان می‌دهد که پس از سه هفته، حرکت زیر سطح ارتفاع سرشانه راحت‌تر می‌شود. در این مرحله شما باید تقریباً طیف کاملی از حرکات را انجام دهید، هرچند احتمالاً در هنگام حرکت بازوی خود به‌طرف بالای سر و زمانی که مستقیماً بر روی شانه خود قرار می‌گیرد، احساس ناراحتی خواهید کرد.

در ماه سوم پس از جراحی، علائم بیماری شما باید تقریباً تا ۸۰٪ بهتر شود .بهبود کامل ۶ تا ۹ ماه به طول می‌انجامد و شما یک سال پس از ادامه این روند بهبود خواهید یافت.

فیزیوتراپی

پس از انجام این جراحی، انجام جلسات فیزیوتراپی ، برای تقویت حرکات مطلوب، کمک به مدیریت درد و باز توانی عضلات جهت رسیدن به عملکرد طبیعی ضروری است. در طی چند روز پس از عمل جراحی، ملزم به مراجعه به درمانگر خود هستید. این جلسات باید قبل از جراحی تنظیم شود.

 

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب