اتساع آرتروگرافیک / روش درمانی هیدرولیاتیک (Hydrodilatation)

اصطلاح “آرتروگرافی” اشاره به استفاده از تصویربرداری رادیولوژی‌ای جهت نظارت و هدایت این روش است. مقدار کمی از مواد کنتراست به داخل مفصل تزریق می‌شود که امکان نمایش این فرایند در دستگاه تصویربرداری را فراهم می‌سازد. منبسط شدن مفصل به‌واسطه مایع تزریقی قابل‌مشاهده است و گاهی اوقات از مفصل خارج می‌شود و در جهت خاصی جریان پیدا می‌کند. تصور می‌شود که اتساع مفصل گلنوهومرال با مایع موجب اختلال در چسبندگی (بافت زخم) می‌گردد، بنابراین باز کردن یا آزاد کردن مفصل موجب امکان‌پذیری طیف پیشرفته‌ای از حرکت خواهد شد.

این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، اتمام آن حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و بیمار بلافاصله پس‌ازآن به خانه بازمی‌گردد. ظاهراً، این روش همراه با دردی گذرا در طی پروسه جراحی و پس‌ازآن به‌عنوان شایع‌ترین شکایت جسمانی روش بی‌خطری محسوب می‌شود. اکثر بیماران داروی کورتیکواستروئیدی را به‌عنوان بخشی از این فرایند مصرف می‌کنند، اما این‌که آیا این کار ضرورت دارد، مشخص نیست. همچنین مشخص نیست که آیا اتساع آرتروگرافی با استفاده از آستروئید و ستالین بهتر از تزریق است روئیدی داخل مفصلی به‌تنهایی است.

توصیف‌هایی از اتساع یا ورم مفصل وجود داشته است که در کلینیک یا تحت هدایت رادیولوژیکی (تکنیک‌های رادیوگرافی برای تجسم مفصل و هدایت داروی تزریقی به محل درست) توأم با اتساع به‌دست‌آمده با استفاده از مواد مختلفی ازجمله ترکیباتی از سالین، بی‌حس‌کننده موضعی، آستروئید، کنتراست و هوا در حال اجراست.

برخی از شواهد موجود نشان می‌دهد که اختلال آرتروگرافیک مزایایی را درزمینهٔ درد، دامنه حرکت و عملکرد در شانهٔ منجمد ایجاد می‌کند. اکثر مطالعات انجام‌شده ناچیز و کم قدرت هستند، اما به نظر می‌رسد اتساع با استفاده از آستروئید به‌تنهایی مؤثرتر از تزریق آستروئید باشد. شواهد موجود نشان می‌دهد که این روش به‌اندازه مانیپولاسیون شانه –تحت- کاهش سطح هوشیاری بیمار (MUA)، مؤثر و با عوارض کمتری است.

چرا این درمان به من ارائه‌شده است؟

تشخیص متخصص شما، عارضه شانهٔ منجمد است که وضعیت دردناکی را در بردارد که موجب کاهش حرکت مفصل شانه می‌شود.

این روش مستلزم چیست؟

روش درمانی هیدرولیاتیک شامل کشش کپسول مفصل از طریق تزریق محلولی از نمک استریل، بی‌حس‌کننده موضعی و آستروئید است. این ترکیب مفصل را کاملاً باز می‌کند و چسبندگی‌های لزج در داخل مفصل را آزاد می‌کند. رادیولوژیست این روش را در بخش رادیوگرافی با استفاده از هدایت رادیوگرافی انجام می‌دهد تا از تزریق دارو در محل صحیح تضمین شود.

از شما درخواست خواهد شد که طاق‌باز بخوابید و دستانتان را در کنار خود قرار دهید. پوست محل جراحی تمیز خواهد شد و بی‌هوشی موضعی به‌منظور تراشیدن منطقه موردنظر تزریق خواهد شد. یک سوزن مناسب بر روی سطح مفصل شانه تحت هدایت رادیوگرافی وارد می‌شود و حجم کمی از رنگ رادیوگرافی (کنتراستید) برای اطمینان از موقعیت ایمن تزریق خواهد شد.

سپس محلول سالین، آستروئید و بی‌حسی موضعی بیشتر تزریق خواهد شد.

در بخش زیر یک فایل ویدیویی نشان‌دهنده این روش ارائه‌شده است. اولین مورد تزریق رنگ از یک شانه معمولی (آرتروگرام) است. دومین مورد اتساع آرتروگرام را به نمایش می‌گذارد. شما می‌توانید ببینید که ضخامت مفصل در ابتدا چقدر است و سپس رنگ از میان پارگی کپسول وارد می‌شود و کپسول مفصلی تنگ را آزاد می‌کند.

آیا این روش ایمن است؟

این روش بی‌خطری است. مانند هر تزریق مفصلی، خطر ابتلا به عفونت بسیار کمی در این روش وجود دارد. خطر موجود، احتمال عدم مؤثر واقع‌شدن این جراحی (حدود ۳۰٪) است. احتمال خطر خونریزی ناچیزی وجود دارد. درصورتی‌که شما در حال مصرف داروی ضد انعقادی مانند وارفارین هستید، باید بخش مربوطه را در جریان قرار دهید.

چه احساسی در طول و بعد از عمل جراحی قابل‌انتظار خواهد بود؟

هنگامی‌که موضع موردنظر تراشیده می‌شود، شما چیزی زیادی احساس نخواهید کرد. ممکن است احساس فشار و رانشی وجود داشته باشد. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، باید پزشک خود را در جریان قرار دهید. گاهی اوقات افراد احساس وجود مایع بیش‌ازحد در شانه را توصیف کرده‌اند. این علائم باید به‌سرعت برطرف شوند.

پس‌ازاین فرایند چه اتفاقی می‌افتد؟

بعضی از افراد، به علت اتساع مفصل، ناراحتی محدودی را احساس می‌کنند، که به مدت سی دقیقه پس از جراحی به طول می‌انجامد.

توصیه می‌شود که فردی را به همراه خود بیاورید تا پس از جراحی شما را به خانه منتقل کند، همچنین توصیه می‌کنیم که حداقل ۶ ساعت پس از انجام این کار، اقدام به رانندگی یا کار کردن با ماشین‌های سنگین نکنید.

بعدازاین جراحی شما می‌توانید جلسات فیزیوتراپی را ادامه دهید و توصیه می‌کنیم که حدود ۳-۵ روز پس‌ازآن به درمانگر خود مراجعه کنید.

آیا این روش مؤثر است؟

ما بیش از ۷۰٪ در بهبود حرکات شانه و بیش از ۹۰٪ در بهبود درد، موفقیت داشته‌ایم. بسیاری از افراد فوراً پس از جراحی احساس راحتی می‌کنند، اما در مورد بعضی از افراد ممکن است، پروسه درمان چندین هفته طول بکشد تا مزایای کامل این روش محقق شود.

در صورت عدم موفقیت این روش، چه اتفاقی می‌افتد؟

متخصص شما گزینه انجام روش آزادسازی از طریق جراحی سوراخ کلید (آرترولیسیس آرتروسکوپی) و یا MUA (مانیپولاسیون شانه تحت- بیهوشی) را موردبررسی قرار خواهد داد.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب