هر چیزی که در جای خود قرار داشته باشد به نرمی حرکت می کند. این قطعاً شامل زانوی شما هم می شود. تا زمانی که کشکک شما در شیار مخصوص خود قرار داشته باشد، شما می توانید راه بروید، بدوید، بنشینید، بایستید، و به راحتی حرکت کنید. هنگامی که کشکک از شیار خارج شود، اغلب مشکلات و درد هایی ایجاد می شود.

دلایل

کشکک عضلات جلوی ران را به استخوان ساق (درشت نی) مرتبط می سازد.  همین که شما پایتان را خم یا دراز کنید، کشکک بالا یا پایین کشیده می شود. استخوان ران (femur) در یک انتها برای تطبیق حرکات کشکک یک شیار v شکل (شیار رانی) دارد. در یک زانوی عادی، کشکک بصورت مناسبی در شیار قرار می گیرد. اما اگر شیار ناهوار یا کم عمق باشد، کشکک می تواند بلغزد، که منتهی به یک جابجایی کامل یا جزئی می شود. همچنین در یک سقوط یک ضریه ی شدید به کشکک، نیز می تواند آنرا را از جای خود بیرون آورد.

علائم

  • کشکک خم می شود و دیگر نمی تواند وزن شما را تحمل کند
  • کشکک به یک سمت می لغزد
  • زانو در حین حرکت گیر می کند
  • درد در جلوی زانو که با فعالیت افزایش می یابد
  • درد در هنگام نشستن
  • سفتی
  • صدای غژغژ یا شکستگی در هنگام حرکت
  • تورم

تشخیص

در حین معاینه بالینی، دکتر شما ممکن است از شما بخواهد که راه بروید یا زانویتان را خم و راست کنید. دکتر ممکن است به دقت ناحیه دور کشکک شما را لمس نماید و اندازه گیری هایی را برای تعیین اینکه آیا استخوانها از مسیر خارج اند و یا اینکه عضلات ران ضعیف شده اند را انجام دهد.

ممکن است برای اینکه مشخص شود کشکک چگونه در شیار خود قرار گرفته است از اشعه ایکس (عکس رادیولوژی) استفاده شود. علاوه بر این پزشک شما به دنبال یافتن سایر دلایل ممکن برای درد، مانند پارگی مینیسک و وجود مایع آن در غضروف یا رباطهای زانو باشد.

درمان

اگر کشکک کاملاً از شیار اش خارج شده باشد، اولین اقدام بازگرداندن کشکک به جای اصلی آن است. این فرایند جا افتادن نامیده می شود. گاهی اوقات، جا افتادن خودبخود انجام می شود. در سایر موارد، پزشک با فشار ملایمی کشکک را جا می اندازد.

دررفتگی غالباً به سطح زیرین کشکک و انتهای استخوان ران آسیب می رساند، که منجر به درد بیشتر و التهاب مفصل می شود. جراحی آرتروسکوپیک مفصل می تواند این حالت را تصحیح کند.

در صورت در رفتگی جزئی کشکک، پزشک ممکن است درمان های غیر تهاجمی مانند ورزشهای مخصوص یا استفاده از زانو بند را توصیه کند. تمرین ها عضلات ران شما را قوی خواهند کرد تا کشکک در شیار مخصوص خود قرار بگیرد.

اغلب دوچرخه سواری بعنوان قسمتی از درمان فیزیکی توصیه می شود. یک زانو بند نیز ممکن است تجویز شود. هدف بازگرداندن شما به فعالیتهای عادی تان ظرف مدت ۱ تا ۳ ماه است.

در صورت تکرار در رفتگی ها غالباً به انجام عمل جراحی نیاز می شود. برای مثال، جراحی می تواند برای تنظیم و محکم کردن تاندون ها به منظور حفظ کشکک در شیار خود انجام گردد و یا بافتهایی که با ایجاد چسبندگی کشکک را در شیار خود به سمت بالا می کشند خارج شوند.

ارتباط با مطب

 

02188710300

 

02188710371

 

مشاوره رایگان در تلگرام

 

ویزیت آنلاین

ارتباط با مطب