بازسازی رباط صلیبی قدامی

بازسازی رباط صلیبی قدامی

بازسازی رباط صلیبی قدامی (ACL) یک روش جراحی است که برای ترمیم پارگی ACL در زانو انجام می شود. ACL یکی از رباط های اصلی زانو است و وظیفه ایجاد ثبات در مفصل را بر عهده دارد. ممکن است در حین فعالیت های ورزشی، تصادفات یا سایر رویدادهای آسیب زا آسیب ببیند.

بازسازی رباط صلیبی قدامیو روند جراحی

روند بازسازی رباط صلیبی قدامی چگونه است؟

این عمل یکی از رایج ترین جراحی زانو است که در طی آن، رباط پاره شده با یک پیوند جدید جایگزین می شود که معمولاً از بافت خود بیمار (اتوگرافت) یا بافت دهنده (آلوگرافت) به دست می آید. رایج ترین گزینه های اتوگرافت تاندون کشکک، تاندون همسترینگ یا تاندون چهارسر ران هستند. جراح با توجه به عوامل مختلفی مانند سن بیمار، سطح فعالیت و وضعیت کلی زانو، مناسب ترین انتخاب پیوند را تعیین می کند.

روش جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی

روش جراحی معمولاً با استفاده از آرتروسکوپی انجام می شود، یک روش کم تهاجمی که شامل ایجاد برش های کوچک و قرار دادن یک دوربین کوچک و ابزار جراحی در مفصل زانو است. جراح ACL آسیب دیده را برمی دارد و سپس تونل هایی را به داخل استخوان ساق پا (استخوان ساق پا) و استخوان ران (استخوان ران) سوراخ می کند تا پیوند جدید را در جای خود ثابت کند. پیوند با استفاده از پیچ، بخیه یا سایر وسایل تثبیت کننده متصل می شود.

بعد از عمل اصلاح و ترمیم رباط صلیبی قدامی

پس از عمل، یک برنامه توانبخشی برای کمک به بازیابی قدرت، ثبات و دامنه حرکت زانو آغاز می شود. این معمولاً شامل ترکیبی از تمرینات فیزیوتراپی، تحمل وزن کنترل شده و بازگشت تدریجی به فعالیت‌ها است. مدت زمان توانبخشی بسته به پیشرفت فرد و توصیه های جراح متفاوت است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *